Písanie originálnych a kvalitných článkov na pravidelnej báze sa niekedy môže javiť ako náročná úloha. Je na to potrebná veľká dávka kreativity, chuti zaboriť sa do problematiky a aj schopnosť zachytiť v texte kľúčové myšlienky.

Písať kvalitné články však dokáže každý. Niekto má prirodzený talent a ide mu to ľahšie, iný sa túto zručnosť musí učiť dlhšie. Stačí však chuť a odhodlanie, a každý si môže osvojiť techniky, vďaka ktorým bude produkovať kvalitný a pútavý obsah.

V tomto článku sa preto pozrieme na to, ako postupovať pri tvorbe kvalitného článku a aké praktiky nám môžu pri písaní pomôcť. Tiež si povieme, čo robiť v prípade, že nám dochádza kreativita a máme pocit, že už nič nové vytvoriť nedokážeme.

Článok pôvodne napísala Júlia Micháleková. Ja som článok upravila a doplnila o nové informácie.

Skôr, ako článok začnete písať:

  • Stanovte si, čo je cieľom

Skôr ako začnete s písaním, je dôležité, aby ste presne vedeli, pre koho článok vlastne píšete a čo vďaka nemu chcete dosiahnuť.

Namiesto hádania, čo vaše publikum potrebuje alebo chce, skúste robiť rozhodnutia založené na údajoch vyplývajúcich z analýzy kľúčových slov a z analýzy konkurencie. Je veľmi potrebné pochopiť, prečo vlastne článok píšete, komu ho píšete a čo vďaka nemu môžete dosiahnuť.

Pri definícii publika, pre ktoré je článok určený, sa v praxi používa model STDC. Ide o model, ktorý rozdeľuje čitateľov do štyroch rôznych fáz:

  • SEE Táto fáza zahŕňa všetkých čitateľov bez ohľadu na záujmy
  • THINK V tejto fáze chceme zachytiť čitateľov, ktorý už riešia nejakú situáciu a náš článok im môže pomôcť v lepšom pochopení alebo v rozhodovaní
  • DO Fáza Do je zameraná na čitateľov, ktorí už sú presvedčení o našom produkte alebo službe, článok ich môže usmerniť a ponúknuť im praktické návody
  • CARE Tu už cielime na pravidelných zákazníkov, v tejto fáze budujeme vzťahy a starostlivosť o zákazníkov a ponúkame im poradenstvo

Predstaviť si reálneho čitateľa vám môžu pomôcť aj persóny – modelové postavy reprezentujúce vašu cieľovú skupinu. Pred začiatkom písania blogu si preto odporúčame stanoviť, pre akú persónu idete písať. Pomôže vám to vcítiť sa do „zákazníka“ a článok naňho lepšie zacieliť.

  • Inšpirujte sa druhými

Inak povedané: „Kradnite.“. Ak je nejaká téma zaujímavá a píše sa o nej, píšte aj vy. Je v poriadku nechať sa inšpirovať konkurenciou, avšak len v prípade, že vy to viete spraviť lepšie! Dajte obsahu pridanú hodnotu, napr. priložte k článku template/návod/ticklist, spravte k nemu video alebo FAQ sekciu, píšte o téme viac do hĺbky. Vyhnite sa najmä kopírovaniu celých viet či dokonca odsekov.

  • Vytvorte si tvorivé prostredie

Na to, aby ste sa počuli premýšľať, potrebujete čas, priestor a súkromie. Ak chcete napísať dobrý článok, pravdepodobne sa budete musieť vyhnúť rozptyľovaniu alebo vyrušovaniu. Vypnite si zvonenie a notifikácie, odložte na istý čas sociálne siete bokom a vytvorte si priestor pre kreatívne a sústredené písanie. 

Ďalšie účinné pravidlo: „No coffee, no creativity.”. Káva je už akási „must-have”, ktorá sa považuje za účinný zdroj energie a spúšťač pracovnej morálky. Ak vám káva nechutí, vytvorte si iný návyk, dajte si napríklad šálku zeleného čaju. Aj to môže dopomôcť.

  • Pripravte si štruktúru článku

Pred samotným písaním je dobré pripraviť si krátku osnovu článku. Nejde o nič zdĺhavé či podrobné – je to len hrubý sprievodca, aby ste sa uistili, že sa nebudete počas písania zamotávať a premýšľať, o čom písať ďalej.

Vďaka štruktúre môžete ušetriť množstvo času, utriedite si myšlienky a upracete ich do logických celkov, ktoré na seba navzájom nadväzujú.

Napíšte si obsahovú štruktúru, ako chcete, aby článok vyzeral. Aj keď to máte v hlave, preneste to v bodoch na papier. Napíšte si podnadpisy a ku každému pár bodov, čo by v nich mohlo byť. Keď vidíte kostru článku aj na papieri, lepšie sa vám bude pracovať. Nie je nič horšie, ako sa trápiť nad jedným odsekom dookola a nič nevymyslieť.

Štruktúra článku má vyzerať takto:

  • Nadpis – ten zaručuje, či bude mať článok návštevnosť alebo nie. O tom, ako písať unikátne nadpisy/titulky, sa viac dočítate nižšie v našom článku.
  • Perex – je vstupnou bránou alebo úvodom textu, takže by ste si na ňom mali dať záležať. Zobrazuje sa hneď pod nadpisom a je často zvýraznený boldom. Do perexu nepíšte žiadne siahodlhé údaje či fakty. Berte to tak, že je to ako reklamný pútač – buď vás na prvý pohľad ohúri, alebo okolo neho prejdete bez povšimnutia.
  • Telo textu – členenie je alfou a omegou, dnešní uponáhľaní čitatelia zachytia iba malý zlomok z textu. Očami preletia najmä podnadpisy.
  • Videá, citáty, linky, obrázky,… Niečo na ozvláštnenie, aby ste nenudili.
  • Na záver dajte čitateľovi tipy. Taktiež to nie je povinnosť, ale poteší, ak napíšete nejakú „čerešničku na záver“ alebo dáte čitateľovi jedinečné know-how, pripojíte template a pod.

Keď už začnete písať článok:

  • Vytvorte pútavý nadpis (aj titulok)

Ak nemáte pútavý nadpis/titulok, potom je veľmi veľká šanca, že váš článok nebude čítaný ani zdieľaný, akokoľvek kvalitne bude spracovaný. Je to bohužiaľ tak, že knihu posudzujeme podľa obalu a článok podľa názvu. Preto je názov pre úspech vášho článku rozhodujúci.

Ako to dosiahnuť? Možností je viacero. Nadpis/titulok môže byť:

Tip: Jeden zo spôsobov, ako si overiť, či je váš titulok dosť pútavý, je odpovedať si na otázku: Keď niekto tweetne môj článok len s jeho titulkom, zaujme tento tweet pozornosť?

Prečítajte si tiež naše články 17 unikátnych tipov na vytvorenie úspešného titulku alebo 7 tipov, ako napísať správny titulok pre váš blog.

Ak chcete vidieť, ako bude váš titulok vyzerať vo výsledkoch vyhľadávanie (SERP-e), použiť môžete SERP simulátor:

  • Používajte podnadpisy

Nezabúdajte text členiť. Podnadpisy by mali sprehľadniť text, udržať pozornosť čitateľa a navnadiť ho na ďalší obsah.

  • Dajte radšej enter navyše

Dlhé odseky prirodzene odrádzajú. Prehľadnosť je preto na mieste. Píšte krátko, stručne, výstižne. 1 odsek = 1 myšlienka alebo pointa. Upútate tak neverné oko internetového používateľa.

  • ​​Používajte veľa bodiek

Nie odstavce sú to, čo robí váš text plynulým a prehľadným. Sú to bodky. Dajte ľuďom čas na to, aby sa zastavili a zamysleli nad tým, čo ste napísali.

  • Správne využitie slovných druhov

Pri tvorení textov vám môžu pomôcť vedomosti o slovných druhoch. Niekedy možno neviete, čo vám na texte vadí, no môže to byť práve štylistika a nerovnomerné usporiadanie slovných druhov, napríklad niekoľko podstatných mien za sebou, nadbytočné využívanie častíc či prísloviek.

  • Pracujte s dynamikou textu

Aj vety majú rytmus. Preto je dobré v texte používať striedanie dlhých a krátkych viet. Správna štruktúra odseku, jednej myšlienky, spočíva v dynamike slovných druhov, v dĺžke viet, v pauzách a nečakaných momentoch. Keď nezačnete klasicky podstatným menom, ale napríklad spojkou, dynamika bude hneď iná.

  • Pomôcť môžu aj odrážky

Ľudia majú tendenciu prehliadať informácie skôr, ako sa rozhodnú ich prečítať. To znamená, že ak ich chcete zaujať, musíte zdôrazniť svoje najlepšie myšlienky. Takto rýchlo uvidia, že váš príspevok stojí za ich čas.

Okrem podnadpisov sú výborným pomocníkom prehľadné odrážky. Predstavte si odrážky ako mini-nadpisy a pohrajte sa s textom tak, aby ste nimi ozvláštnili text.

  • Využívajte bold

Používatelia text často len scanujú. Pre lepšiu orientáciu v texte preto odporúčame využívať aj bold. Zvýrazniť môžete napr. dôležité myšlienky a postrehy.

  • Dokreslite text obrázkami

Ľudský mozog spracováva vizuálny obsah oveľa rýchlejšie ako textový obsah. To je dôvod, prečo pridanie vhodných obrázkov môže pomôcť zvýšiť atraktivitu vášho článku.

Keď niečo vidím, tak si to dokážem lepšie prepojiť a, čo je dôležité, aj zapamätať. To je to isté, ako keď ste sa v škole niečo lepšie naučili vtedy, keď ste zapojili viacero zmyslov – nielen sluch, ale aj zrak alebo hmat.

  • Myslite na jednoduchosť

V jednoduchosti je krása. Aké pravdivé. Položte si otázku: Aký text sa vám lepšie číta – taký, pri ktorom musíte rozmýšľať pri každom cudzom výraze alebo taký, ktorý čítate ľahko a plynulo? Určite je to druhý prípad. Takže v druhom bode by som vám dala len jednu jednoduchú radu: píšte jednoducho. Tak, aby to pochopil aj neodborník v téme alebo iba priemerne informovaný človek.

  • Nezabudnite na call to action (CTA)

Uistite sa, že váš článok obsahuje výzvu k akcii. Či už ide o to, aby ste svojich čitateľov požiadali, aby zanechali komentár, zdieľali váš článok, sledovali vás na sociálnych sieťach alebo si kúpili váš produkt, uistite sa, že jasne uvediete, čo by ste chceli, aby urobili.

  • Skráťte finálny text

Vytrieďte zrno od pliev. Spisovateľ Stephen King odporúča každý napísaný text, ktorý už považujeme za perfektný, skvelý a definitívny, zobrať späť do rúk (alebo si k nemu nanovo sadnúť) a skrátiť ho o 10 % – nezáleží na tom, prečo, ako a kde. To považuje za kľúčový krok k napísaniu dobrého textu.

  • Odkazujte

Spomínate v texte informáciu, ktorú ste čerpali z iného webu? Odkážte naň. Linkovať môžete priamo z textu, zdroje však môžete uviesť aj na konci článku.

Linkovať by ste mali aj na vlastné zdroje. Spomeňte starší článok, službu alebo produkt. Ak sa dá, vždy linkujte z kľúčové slova, podporíte tak interné prelinkovanie vášho webu. Viac o dôležitosti interných odkazov si prečítate v článku od Mikuláša Prokopa.

Rady na záver:

  • Nechajte článok na pár hodín odpočívať. Napíšte všetko, dajte si šálku čaju a k textu sa vráťte o tri hodiny. Až potom robte korektúry. Uvidíte, bude to o kus lepšie. Ak vás tlačí čas, využite svojho kamaráta, kolegu alebo hocikoho iného, aby vám dal feedback.
  • Ego pri spätnej väzbe nechajte stranou. Vždy je dobré, ak dáte text prečítať ďalšej osobe alebo aj viacerým osobám. Keby vám aj niečo vytkli, vždy to môžete brať ako inšpiráciu do budúcna a z chýb sa poučiť. No niekedy je to naše ego priveľmi ťažké. 🙂  Zostať otvorený prípadnej kritike alebo spätnej väzbe vás môže posunúť omnoho ďalej.
  • „Haters gonna hate“ alebo vždy sa nájde niekto, kto bude vašu prácu kritizovať. Ak je to konštruktívna kritika, berte to ako plus, ktoré vás posunie ďalej. Ak je to však len prázdny provokačný hejt, usmejte sa nad ním a choďte ďalej. Nedá sa vyhovieť každému.
  • Skúšajte si cvičenia aj pomimo písania blogových článkov. Môžete si do ruky zobrať hocijaký predmet, na ktorý vymyslíte krátky príbeh. Ak si to chcete sťažiť, zadajte si k tomu aj žáner – napíšte to ako správu, fejtón alebo báseň:
  • Čítajte, čítajte, čítajte… čokoľvek od odbornej marketingovej literatúry, cez beletriu, detektívky, až po obyčajné správy v novinách či na internete. Čítaním sa zlepšuje vaša slovná zásoba, cibrí sa cit pre kreativitu a predstavivosť a zbiera inšpirácia pre ďalšiu tvorbu. Ak chcete produkovat kvalitný obsah, mali by ste svoje vedomosti pravidelne dopĺňať. Potom budete mať z čoho čerpať a tvoriť pútavé, zaujímavé články, ktoré budú vašich čitateľov baviť.