Najčastejšie omyly pri externom copywritingu (Volume 1)
Ak chcete zabezpečiť plynulý prísun kvalitného obsahu na váš blog, nemáte pravdepodobne nervy a čas písať si všetky články sami. Na to Boh (alebo skôr online svet) vytvoril externých copywriterov. Pomôžu, poláskajú textami, občas si však ich výstup treba preveriť.
Vo Visibility nielen píšeme články, ale mnohokrát vytvárame „iba“ content stratégiu a samotné dodávanie textov na blog je v rukách klientov. Keďže je veľmi malá pravdepodobnosť, že by mal majiteľ firmy alebo zamestnanci čas písať, väčšina spoločností rieši plynulosť contentu prostredníctvom externých copywriterov. Ak spolupracujete s Visi, prichádza ich výstup pred samotnou publikáciou ešte k nám, copíkom, na editáciu.
Často sa aj s kolegyňou stretávame s tým, že aj napriek detailnosti zadania dostaneme výstup, ktorý nie je úplne podľa predstáv. Čo najčastejšie pripomienkujeme a na čo sa treba pri kontrole sústrediť?
„Ehm, o čom sa to vlastne píše?“ alias Keď ani titulok nestačí
Ak sa držíte „poctivej“ contentovej stratégie, viete, že každý prvotriedny blog potrebuje kvalitnú SEO analýzu kľúčových slov, z nej sa následne vyberie zopár relevantných slov a vytvorí sa redakčný kalendár. Čerešničkou na záver je tvorba tém samotných článkov.
Plodom spomenutých strastí a slastí budovania kvalitnej content stratégie je titulok k článku, ktorý musí:
- mať správnu dĺžku,
- citlivo obsahovať kľúčové slová,
- výstižne a pútavo zachytávať tému.
Podrobne sa titulkom venovať nebudem, viac tipov k ich tvorbe sa dozviete v Julkinom článku.
Vžite sa do situácie, že dodáte svojmu copywriterovi veľmi obstojný nadpis spolu s opisom témy.
To, čo sa vám vráti ako hotový článok, však nezodpovedá nadpisu. Ako keby ste si z content menu objednali rezeň a dostanete mletú cuketu v strúhanke. Na prvý pohľad sa vám zdajú podobné, pri prvom súste však viete, že kuchár je vedľa ako tá jedľa.
Príhody zo života mám najradšej
Predstavte si, že predávate plynové vzpery a plánujete napísať článok, ktorý obsahuje toto kľúčové slovo. Vymyslíte titulok s názvom:
- 5 situácií, v ktorých sa nezaobídete bez plynových vzpier
Dostane sa k vám článok, ktorý hovorí, aké sú plynové vzpery super, ako fungujú a iné lahodné informácie. Podnadpisy vyzerajú takto:
- Princíp fungovania plynových vzpier
- Vsaďte na kvalitné materiály
- Najväčší dodávatelia, zoznámte sa, prosím
- Ktoré typy si zákazníci kupujú najčastejšie?
- Nájdete ich nielen v priemysle, ale aj v aute.
Keď sa ešte raz zamyslíte nad podnadpismi a porovnáte si ich s titulkom „5 situácií, v ktorých sa nezaobídete bez plynových vzpier“, zistíte, že body (okrem posledného) ani zďaleka nezachytávajú podstatu obsahu.
Lepšie by bolo:
- Potrebujete otvoriť kufor svojho auta
- Cvičíte vo fitnescentre na svojom obľúbenom stroji
- Potrebujete špeciálne otváranie na vchod do pivnice alebo žumpy
- Máte otvárací perinák do postele
- Varíte a vyberáte hrniec z kuchynskej linky
Všetkých 5 bodov odráža konkrétne akcie, v ktorých prídete do styku s plynovými vzperami. Žiadne omáčky, ale názorné situácie.
Ako predísť tomuto omylu?
V procese mohli nastať dve chyby:
- dodali ste popis témy nejednoznačne,
- copywriter nevie čítať s porozumením.
Skúste sa ešte raz pozrieť na zadanie inými očami. Veľakrát som si pri rozposielaní e-mailov myslela, že všetko je jasné. Keď sa mi vrátil nezodpovedajúci content, prečítala som si všetko ešte raz a zistila som, že som nepotrebovala copywritera, ale mentalistu. Z mojich slov by asi vážne málokto plne pochopil, čo chcem.
Ak pracujete s viacerými externými copíkmi a problém máte iba s jedným z nich, tak asi nastal problém č. 2. Tu iba dodávam, že už naše staré matere vedeli, že čo je lacné, nie je vzácne a naopak. Čiže netreba za 5 eur za normostranu očakávať knihy od Dominika Dána.
Rovnaký článok pre Jožka z Horných Hámrov aj pre podnikateľa Borisa
Takýto býva ďalší výsledok tzv. copywritingu „hlava-nehlava“. Zvyčajne ide o narýchlo vytvorený text, keď si dotyčný neprešiel dôkladnejšie váš web a neprebral s vami vašu cieľovú skupinu. Ak máte vzorne vytvorené persóny, tak si dostatočne nepreštudoval ich profil.
Príhody zo života mám najradšej
Predstavte si, že vaša firma Petlica, s. r. o., vyrába uzamykacie systémy do veľkých priemyselných objektov. Váš biznis je teda majoritne B2B orientovaný. My, vo Visibility, sme vám opäť urobili krásnu content stratégiu (lebo sme šikovní 🙂 ). Vy ste odsúhlasili článok s nadpisom:
- Ako zvýšia uzamykacie systémy od Petlice vašu bezpečnosť?
Opäť sa vám vráti článok na blog, v ktorom sa veľmi nešťastne rozoberajú tipy, ako:
- naše špeciálne systémy poskytujú extra ochranu vašim vchodovým dverám,
- nová technológia uzamykania na vaše plastové okná je nielen efektívna, ale aj esteticky neruší váš interiér.
Chytíte sa za hlavu a skúsite si pretrieť oči, či dobre vidíte. Celý obsah je naozaj orientovaný na domácnosti, ktorým vy nedodávate takmer nič.
Ako predísť tomuto omylu?
Opäť sa mohlo stať, že nemáte jednoznačne definované svoje publikum. Ak ste sa doteraz nestretli s persónami, na začiatok si prečítajte náš starší článok o tom, čo vlastne persóny sú.
Ak máte vypracovanú celú stratégiu, opäť bude asi problém v nedostatočných skúsenostiach copywritera alebo mu nesadla téma (áno, aj copíci sú ľudia a stáva sa to).
Aby nebolo toho nákladu naraz priveľa, toto bol iba prvý príspevok zo série o písaní externých článkov. Nech sa nachádzate na strane zadávateľa alebo copywritera, skúste dbať na kvalitnú komunikáciu. V nej sa zvyčajne ukrýva kameň úrazu.
Externista nemôže poznať váš biznis dokonale, a vy, naopak, nemôžete tvoriť obsah ako kvalitný copywriter.Je nevyhnutné, aby ste spolupracovali na odstraňovaní spomínaných omylov. Keď už ich máte takto pekne zhrnuté, môžete sa im vyvarovať už pri samotnom zadávaní článku.
Na záver vám možno pomôže moje zistenie, ktoré som nadobudla pri práci vo Visibility. Po svete chodí vážne iba málo ľudí, čo čítajú myšlienky (mentalistov). Preto sa treba vyjadrovať v čo najväčších detailoch. Keď máte nejakú predstavu (ako klient), tak si ju proste povedzte.
Taktiež odporúčam copíkom pýtať sa čo najviac a nie písať „hlava-nehlava obsah“. S takým teda dieru v online svete už momentálne neurobíte.
Stretli ste sa aj vy so nejakými strasťami alebo radšej slasťami copywritingu? Sme na ne zvedaví v komentároch. 🙂