Mojím každoročným cieľom je prečítať aspoň 12 kníh a neustále sledovať zaujímavé články. Iný nebol ani rok 2016. V tomto článku vám prinášam zoznam 9 kníh a článkov, ktoré ma za uplynulý rok zaujali najviac.

KNIHY

1.Hľadaj vo svojom vnútri, Chade-Meng Tan

hladaj vo svojom vnutri

Knihu mi odporučila skvelá odborníčka na neverbálnu komunikáciu a reč tela Monika Stehlíková. Keď som však prvýkrát videla obal a počula názov, pomyslela som si „OK, toto bude nejaká spirituálna hovadina.“ Opak sa však ukázal pravdou.  

Knihu napísal Meng, 107. zamestnanec, ktorého v roku 2000 prijali do Googlu. 8 rokov pracoval ako vývojár a neskôr prešiel na pozíciu „Jolly Good Fellow“, kde sa staral o šťastie ako zamestnancov, tak aj hostí, ktorí do Google zavítali.  

Jeho životným cieľom je dosiahnuť svetový mier. Ako by to chcel dokázať? Tým, že bude medzi ľuďmi šíriť osvetu o tom, ako byť dostatočne všímavý (mindfulness) voči svojim emóciám a tiež emóciám druhých.  

Ako sa v knihe dočítate, názov „Hľadaj vo svojom vnútri“ spočiatku vznikol skôr ako vtip a recesia. Nakoniec tak pomenovali sériu kurzov zameraných na rozvoj koncentrácie a emociálnej inteligencie zamestnancov Google.

Kniha je v podstate slovný popis týchto kurzov. Nenájdete v nej žiadne spirituálne bla bla, pri ktorom by sa vám otáčali oči o 360 stupňov. Je nielen poučná a praktická, ale aj vtipná. Texty sú dopĺňané super ilustráciami. Naučí vás, ako sa stať všímavejším, pozornejším a koncentrovanejším pomocou meditácie.  

Ja osobne som predtým netušila, čo meditácia naozaj je a čo by mi mohla priniesť. Vďaka tejto knihe som sa to dozvedela a vďaka aplikácii Headspace, som sa ju naučila praktizovať. Odvtedy na jej priaznivé účinky nedám dopustiť. Pomáha mi lepšie sa sústrediť, byť empatickejšia a menej sa rozčuľovať ;).

2. Zátopek, Jan Novák a Jaromír 99

zatopek

Túto knihu som sem zaradila, lebo ako ste už niekde určite počuli, biznis a šport majú veľa spoločné. Šport vás naučí výdrži, motivácii, naučí vás trpieť a zároveň si to užívať. Všetko, čo potrebujete na to, aby ste rozbehli biznis ;).

Kniha je úžasná nielen myšlienkou, ale hlavne spracovaním. Ide o komiks, ktorý „zhltnete“ za jedno poobedie. Naučíte sa veľa o živote jedného z najvýznamnejších športovcov v našej histórii, ktorý sa okrem svojich športových úspechov dokázal postaviť aj režimu. Vrelo odporúčam.

3. Od nuly k jednotke, Peter Thiel a Blake Masters

od nuly k jednotke

Skvelá kniha o budovaní nielen start-upov, ale aj budúcnosti tohto sveta. Možno viac ako moje „obkecy“ povie pár myšlienok, ktoré som si z knihy zapísala a ktoré ma najviac zaujali:

  • Dlhodobá rovnováha predpovedaná fyzikmi 19. storočia bol stav, keď je všetka energia rovnomerne distribuovaná a všetko sa zastavuje – známy aj ako horúca smrť vesmíru. Bez ohľadu na vaše názory na termodynamiku ide o silnú metaforu: v podnikaní znamená rovnováha stagnáciu a stagnácia znamená smrť.
  • Začnite ako malý a vytvorte monopol. Dokonalým cieľovým trhom pre startup je skupinka konkrétnych ľudí sústredených dovedna, ktorú obsluhuje len niekoľko konkurentov, prípadne vôbec žiadny.  
  • Vo filozofii, politike a tiež v podnikaní sa dohadovanie nad postupom stalo spôsobom, ako donekonečna odkladať vytváranie konkrétnych plánov na lepšiu budúcnosť.  
  • Podobne ako herectvo aj predaj funguje najlepšie vtedy, keď ho nevidno.  

4. Práce na dálku, Jason Fried a David Heinemeier Hansson

remote

Po tejto knihe som siahla, keďže vo VISI majú ľudia možnosť robiť nielen z domu, ale aj zo zahraničia. Či už je to Praha, Bali, alebo Thajsko. Vďaka nej som pochopila, aké je dôležité dávať ľuďom túto možnosť, ale aj to, že robiť s niekým takto „na diaľku“ je iné, ako keď ho máte v kancli. Treba tomu prispôsobiť pravidlá a komunikáciu.

Tiež som túto knihu odporúčala všetkým, ktorí robia z domu. Dozviete sa, ako robiť efektívne a ako sa nezblázniť z toho, že ste stále zatvorení doma ;).

Myšlienky, ktoré ma najviac zaujali:

  • Ak máte problém s dôverou, zrejme ste sa pri výbere zamestnancov rozhodli zle. Pokiaľ nejaký člen tímu neodvádza dobré výsledky alebo si nedokáže rozumne rozvrhnúť úlohy, nebudeme s takým človekom ďalej pracovať. Je to úplne jednoduché. 
  • Kultúra spočíva v písaných a nepísaných hodnotách a v jednaní organizácie. Tu je pár príkladov:
  1. Ako hovoríte so zákazníkmi? Majú vždy pravdu?
  2. Aká kvalita je prijateľná? Celkom dobrá alebo vyžadujete dokonalosť?
  3. Pracovná záťaž: fandíme tým, ktorí sú schopní pracovať celú noc alebo tým, ktorí si v piatok berú voľno? 
  • Nie každú odpoveď potrebujete hneď. Nič nie je arogantnejšie, ako pripraviť niekoho o čas kvôli otázke, ktorá nehorí. 

ČLÁNKY

Na Slovensku vzniká stále silnejšia „blogosféra“ a kvalitnejšie články. Dôkazom toho je, že sa do môjho výberu dostali hneď dva slovenské články, resp. blogy.

5. Meet the Heroes

Projekt, ktorý potešil moju marketingovú dušu a umelecké srdce 🙂 . Heroes.sk je web, na ktorom nájdete unikátne rozhovory s ľuďmi z oblasti biznisu, umenia, kultúry a technológií, ktorí sú zároveň názoroví lídri a spoločensky aktívni ľudia.  

Ja osobne si nenechám ujsť ani jeden. Môj najobľúbenejší je rozhovor s hudobníkom a producentom Jimmy Pé. Pre marketingových nadšencov odporúčam začať rozhovorom s Robom Slovákom.

6. Digitálny a online marketing blog

Kamil Aujeský píše o online marketingu veľa a dobre. Dôkazom je aj ocenenie Bloger roka 2015 v kategórii IT a inovácie. Z jeho článkov za minulý rok mňa osobne zaujal najviac príspevok o kontroverzných pop-upoch. Vždy ma poteší, keď ľudia „nejdú s davom“ a miesto preberania všeobecného názoru si veci radšej sami odskúšajú a neboja sa o tom aj napísať ;).

7.What Google Learned From Its Quest to Build the Perfect Team

Veľmi výživný článok na približne 20 normostrán. Pojednáva o snahe Googlu zistiť, čo rozhoduje o úspechu a hlavne efektivite jednotlivých tímov. Vďaka článku si uvedomíte niekoľko zásadných vecí:

  • Za posledné dve desaťročia sa čas medzi manažérmi a zamestnacami strávený na spoločných aktivitách zvýšil o 50 %. V mnohých firmách trávia ľudia ¾ pracovného času komunikáciou s kolegami. Schopnosť človeka spolupracovať v tímoch sa teda stáva kľúčovou.
  • Ak chce firma predstihnúť svoju konkurenciu, musí vedieť ovplyvňovať nielen to, ako ľudia pracujú, ale aj to, ako pracujú spolu.

Článok predstavuje výsledky Projektu Aristotle, ktorý Google vykonával na stovkách svojich pracovných skupinách dlhšie ako rok. Po zúfalom hľadaní vzorcov, ktoré by ukázali, ako zefektívniť prácu skupín, prišli výskumníci na to, že kľúč je v poznaní a ovplyvňovaní skupinových noriem. Normy sú písané aj nepísané pravidlá, ktorými sa jednotlivé skupiny riadia. Ktoré z týchto noriem sú podľa výskumu najdôležitejšie? Nie, nie je to inteligencia, ani organizačné schopnosti. Je to:

  1. Schopnosť komunikovať, dávať si v skupine navzájom rovnaký priestor na vyjadrenia názoru.
  2. Schopnosť empatie, vcítenia do nálad druhých ľudí v tíme a ich náležitá reakcia na ne. Tím je funkčný vtedy, keď má každý jeho člen pocit bezpečia a možnosti slobodného vyjadrenia svojho názoru či pocitu bez posudzovania inými.

Ako sa dočítate v texte:

„Project Aristotle is a reminder that when companies try to optimize everything, it’s sometimes easy to forget that success is often built on experiences — like emotional interactions and complicated conversations and discussions of who we want to be and how our teammates make us feel — that can’t really be optimized.”

8. 34 brilliantly designed 404 error pages

Od „vážnych“ tém, článkov a rozhovorov si treba občas aj oddýchnuť. Pozrite si článok o kreatívnych 404-kách. Milé, inšpirujúce a vtipné.

Extra VISItip na záver:

9. Prekliati reportéri

akoby-si-kamen-jedla-30-size-frontend-medium-v-1

Niekoľko VISIľudí si aktuálne fičí na sérii reportážnych kníh pod záštitou vydavateľstva Absynt. Ja mám za sebou knihu Ako by si kameň jedla. Strhujúcu reportáž o tom, ako sa žije v Bosne niekoľko rokov po skončení vojny. Reportér Wojciech Tochman sa v roku 1999 vracia na miesto činu, pozoruje pri práci antropologičku Ewu Klonowskú, ktorá zbiera a skladá pozostatky ľudských tiel vykopaných z masových hrobov a na základe DNA identifikuje obete. Kniha taká skvelá, že som ju „zhltla“ za víkend.

Máte aj vy nejaký typ na dobrú knihu či článok? Podeľte sa o ňu s nami v komentároch.