BE VISIBLE! videoblog #105 – Najväčšie klišé online marketingu
Za tie roky, ktoré fungujeme a riešime online marketing, sa stretávame s rôznymi tvrdeniami či otázkami od klientov, ktoré si v tomto videoblogu dovolím vyvrátiť a okomentovať.
Obraz sprocesujeme 60 000-krát rýchlejšie ako text.
Online marketing je vizuálna vec. Človek si otvorí nejakú stránku, pozrie si banner, Facebook, ktoré vníma najmä po vizuálnej stránke. Tým pádom sa sem dostalo tvrdenie – radšej mať niečo vizuálne ako textovo spracované, pretože ľudský mozog spracováva vizuálnu časť 60 000-krát rýchlejšie ako textovú.
Neexistuje žiadna relevantná štúdia, ktorá by toto vyhlásenie potvrdila. Nie vždy funguje to, že ak niečo spracujeme do grafickej podoby, človek to bude automaticky vnímať jednoduchšie a lepšie ako text. Sú napríklad veci, ktoré neviete spracovať do vizuálnej podoby. Kombinácia je však ideálna, ak máte nejaké vizuálne prvky v podobe ikon a odrážok a k tomu napasujete textovú časť.
Ak posielate ako firma newsletter, mali by ste sa držať zaužívaných časov počas dňa.
„Otvoriteľnosť“ e-mailov má pravidlá podľa toho, ako sa ľudia správajú, kedy sú v práci, kedy chodí najviac e-mailov. Ja si však myslím, že nie vždy sa dá riadiť týmto klišé. Pri našich klientov máme vyskúšané, že je to individuálne, a preto pre nich testujeme rôzne časy počas dňa aj týždňa.
Dopad na „otvoriteľnosť“e-mailov má kopec externých vplyvov (počasie, ekonomická, situácia či napríklad MS v hokeji). Časy, ktoré fungujú najlepšie (či už podľa svetových štatistík alebo vlastných zdrojov) treba využiť, ale nedá sa na tom postaviť celá e-mailová kampaň.
Ľudia neklikajú na reklamy.
Subjektívne pocity a návyky sú jedna vec a objektívne štatistiky z trhu druhá vec. Objem vyhľadávania, ako aj objem preklikov na Googli rastie. Google testuje pozície, farby, ktorými označuje reklamy.
Je tu obrovské množstvo ľudí, ktorí na internete nefungujú nonstop, nežijú v najrozvinutejších častiach Slovenska, nemajú technologické zázemie ako bežný používateľ v Bratislave – a preto na Google klikajú od vrchu až nadol. Ešte stále sú ľudia, ktorí ani netušia, že nejaké reklamy na Google existujú, a preto majú reklamy veľký zmysel.
Potrebujete responzívny web, aby sa zvýšila miera konverzie z mobilných zariadení.
Nie vždy platí, že responzívny web zvýši mieru preklikov z mobilov. Ľudia, ktorí prichádzajú z mobilov, sú v inej fáze nákupného procesu ako tí, ktorí sú na desktope a chcú niečo kúpiť. To, že bude web responzívny, nemusí priamo úmerne znamenať to, že ľudia budú viac nakupovať z mobilných zariadení. Skôr sa stane to, že prídu na web a neodídu z neho tak rýchlo ako predtým. Pozrú si informácie, ktoré hľadali, a budú spokojní.
V online marketingu viete všetko zmerať.
„Investujte do online reklamy, PPC, sociálnych sietí – všetky investície do online marketingu vám vieme vrátiť späť v podobe tabuľky a čísel.“
Nemyslím si, že je to úplne tak. Nákupný proces používateľov sa výrazne zmenil za posledné obdobie – hľadáme informácie online, ale dokončujeme nákup v kamennej predajni. V zásade platí to, že nevieme zmerať úplne všetko. Ideálny marketingový mix je taký, ktorý zahŕňa celý offline aj online dokopy.
Poviem vám príklad: Išiel som v aute, počúval som rádio a objavila sa reklama na Hyperodvoz.cz. Je to nová služba, ktorá vám odvezie staré veci, predá ich na inzertnom portáli a ešte získate aj väčšiu časť z predaja. Mňa to zaujalo, ale keď som prišiel domov, zabudol som, ako sa služba volala, a tak som si ju nevedel na internete dohľadať.
O dva dni neskôr som išiel autom a videl som dodávku s ich logom – hneď som si na nich spomenul a neskôr som sa u nich online zaregistroval. Toto je jeden z prípadov, ako je online a offline svet prepojený, nemôžete ignorovať ani jednu z týchto častí. A teda nemôžete garantovať, že viete všetko zmerať, lebo takto marketingový svet nefunguje.
Treba si definovať cieľovú skupinu a na ňu cieliť.
Cieľovú skupinu a persóny je dobré poznať, pre koho tú svoju službu máme, ale zároveň treba experimentovať a hľadať prieniky medzi rôznymi cieľovými skupinami. Môže sa stať, že celé svoje úsilie zameriate na nejakú cieľovú skupinu a pritom môžete cieliť úplne zle. Treba testovať a hľadať alternatívy, prirodzene sa vyvíjať tak, ako sa vyvíja internet a vaši zákazníci.
Pokojne mi dajte vedieť o ďalších klišé, s ktorými ste sa už stretli vy.