Keyword Intent: Čo sa skutočne skrýva za kľúčovými slovami?
V priebehu jednej sekundy zadajú ľudia do Googlu 10-tisíce kľúčových slov. Za každým hľadaním je nejaká motivácia a zámer. Ak ho marketér správne pochopí, môže oveľa efektívnejšie zacieliť obsah na stránke alebo reklamy vo vyhľadávaní.
Prečítajte si, aké typy zámerov poznáme a vyťažte z kľúčových slov maximum. 🙂
O čo tým ľuďom ide?
Do Googlu zadávame slová s nejakým zámerom. Väčšinou hľadáme informácie, počasie, konkrétny web, recenzie, produkty alebo čokoľvek iné. Týchto zámerov môže byť nespočetné množstvo.
Ako sa v tom všetkom vyznať a využiť to v marketingu?
Rand Fishkin z Mozu nám to uľahčil už pred 10-timi rokmi, keď vytvoril jednoduchú a stále aktuálnu typológiu kľúčových slov podľa zámeru. Rozdelil ich nasledovne:
1. Navigačné hľadania
Tieto kľúčové slová hľadajú ľudia s jediným zámerom, a to nájsť konkrétnu webovú stránku, ako napríklad Martinus.sk alebo Visibility.sk.
2. Informačné hľadania
Tieto kľúčové slová sa týkajú konkrétnych informácií, tipov alebo návodov. Používateľ ich hľadá so zámerom dozvedieť sa niečo nové.
3. Komerčné hľadania (zjednodušil som preklad z Commercial Investigation)
Podľa Fishkina sú tieto slová niekde medzi informačnými a transakčnými. Čo to znamená? Napríklad, že si používateľ robí prieskum najnovších smartfónov, lebo sa chystá jeden kúpiť. Ešte nevie, ktorý model, značku alebo predajcu si vyberie, ale už je tam jasný nákupný zámer.
4. Transakčné hľadania
Primárnym cieľom týchto hľadaní je transakcia. Tá nemusí byť vo forme nákupu, ale môže ísť aj o registráciu na stránke, stiahnutie e-booku alebo hocijakej inej akcie, ktorá je pre vás dôležitá. Tieto kľúčové slová sa väčšinou spájajú s konkrétnymi produktami a môžu obsahovať slová, ako akcia, zľava, kúpiť, e-shop a pod.
Ako určiť a pochopiť keyword intent?
Predstavte si, že ste marketingovým manažérom v cestovnej kancelárii, ktorá sa zameriava na letné dovolenky v Chorvátsku. Šikovná agentúra vám vytvorila analýzu kľúčových slov, ktorá obsahuje 3 500 výrazov. Väčšinu z nich budete vedieť zaradiť do 4 skupín, ktoré som spomenul vyššie. Uvediem príklad:
- Invia (40 500 hľadaní / mesiac) – názov vašej konkurencie bude určite patriť medzi navigačné hľadania a môžete ho využiť napr. pri cielení platených kampaní vo vyhľadávaní.
- Last minute chorvátsko (3 600 hľadaní / mesiac) – ide o jasný transakčný zámer, používateľ hľadá výhodnú ponuku dovolenky v Chorvátsku. Toto je slovo, na ktoré chcete byť viditeľní, či už v platených kampaniach alebo organických výsledkoch. Na túto frázu sa môžete umiestniť kategóriou s ponukami last minute dovoleniek v Chorvátsku.
- Chorvátsko more teplota (10 hľadaní / mesiac) – toto slovo vieme jednoznačne zaradiť medzi informačné hľadania a môžeme ho využiť v rámci obsahovej stratégie, napr. vytvorením stránky, na ktorej sa používateľ dozvie teploty Jadranského mora počas celého roka.
- Najkrajšia časť chorvátska (20 hľadaní / mesiac) – používateľ sa pravdepodobne chystá na dovolenku do Chorvátska a zisťuje si lokality, ktoré by mohli byť pre neho zaujímavé. Zámer je niekde na pomedzí medzi informačným a komerčným hľadaním. Toto slovo sa oplatí využiť v rámci obsahovej stratégie, napr. vytvorením blogového článku „Navštívili ste už najkrajšiu časť Chorvátska?“.
Teraz si predstavte, že vaša cestovka predáva iba zájazdy s leteckou alebo autobusovou dopravou a neponúka samostatné ubytovanie. Pri prechádzaní analýzy kľúčových slov narazíte na výraz „Ubytovanie Chorvátsko“, ktoré hľadá až 3 600 ľudí za mesiac. Na prvý pohľad nemusí byť úplne jasné, či títo ľudia hľadajú iba ubytko s vlastnou dopravou alebo by mohli mať záujem aj o klasický zájazd s vašou cestovkou.
V týchto prípadoch si môžete pomôcť vyhľadávaním v Googli. Jednoducho zadáte do vyhľadávača sporné kľúčové slovo a prezriete si stránky, ktoré sa nachádzajú na prvej strane.
Už na prvý pohľad vidíte, že stránky na popredných pozíciách umožňujú rezerváciu konkrétnych hotelov alebo apartmánov v Chorvátsku, avšak nejde o klasické full servis cestovky. Preto sa na toto slovo vo svojej obsahovej stratégii a platených kampaniach jednoducho nezameriate a prostriedky radšej investujete tam, kde to má pre vás väčší význam.
Vždy, keď idete vytvoriť nový obsah alebo meniť štruktúru webu, skontrolujte si kľúčové slová v Googli. Vyhľadávač neustále vylepšuje svoj algoritmus a vďaka umelej inteligencii a množstvu dát dokáže pochopiť zámer vyhľadávania lepšie ako skúsený SEO alebo PPC špecialista.
Zoberme si starší príklad z výborného článku na Moz.com a zadajme do Googlu kľúčové slovo „film o chlapcovi a tigrovi”. Na prvom mieste vám Google naservíruje film Pí a jeho život, lebo vie pochopiť zámer vyhľadávania, aj keď v titulku a na stránke sa toto spojenie nenachádza.
Na problém s určovaním zámeru môžete naraziť napríklad pri homonymách, čiže slovách, ktoré majú viac významov. Zoberme si kľúčové slovo “tapety”, pri ktorom sa kedysi na prvej strane v Googli zobrazovali najmä stránky s tapetami na plochu počítača (desktop wallpapers/backgrounds). Dnes sa v Googli zobrazujú na toto slovo najmä stránky zamerané na klasické tapety na stenu. Tento zámer pravdepodobne rokmi prevážil u väčšiny používateľov a preto ho Google teraz uprednostňuje.
Využite model SEE-THINK-DO-CARE
V marketingovej teórii a praxi poznáme množstvo frameworkov, ktoré nám pomáhajú navrhnúť správnu stratégiu.
Vo VISI už dlhšie pracujeme práve s modelom SEE-THINK-DO-CARE, vďaka ktorému si vieme jednoducho naplánovať aktivity a kanály podľa rôznych štádií nákupného cyklu.
Tento model sa dá využiť aj pri kľúčových slovách. Jednoducho si ich v analýze alebo pri plánovaní obsahu či kampaní zaradíte do jednej zo 4 fáz. Podľa nich potom zvolíte správny typ obsahu (blogový článok, produktová stránka, špeciálna landing page…) alebo vhodný výber slov a landing page v reklamnom inzeráte.
Pri vyššie spomínanej cestovke by to mohlo vyzerať nasledovne:
Viac o tomto modeli sa dočítate v článkoch:
- See Think Do Care – zjednoduší každý marketingový projekt
- Ako vyhodnocovať aktivity v See Think Do Care modeli?
Pochopenie skutočných zámerov a motivácií ľudí, ktorí hľadajú v Googli, je jedným zo základných predpokladov úspechu v SEO aj PPC. Nepodceňujte túto časť analýzy kľúčových slov, ušetríte si tak množstvo času a prostriedkov. 🙂