Gramatické chyby a 5 efektívnych spôsobov na ich odstránenie
Gramatika patrí k dôležitým častiam písaného prejavu. V jednom z mojich predchádzajúcich článkov som sa venoval aj slovám, ktoré ju mierne obchádzajú. Sú však prípady, v ktorých gramatiku jednoducho dodržiavať musíme.
Mýliť sa je ľudské
Nikto z neba učený nespadol. Dokonca ani ja nie (spýtajte sa mojich kolegýň – copywriteriek). Aj keď som v detstve na základnej škole vynikal v „slovine“ a na strednej som aj vyhral nejakú literárnu súťaž (hláskovacie súťaže ako z amerických filmov sme nemali), postupom času som zlenivel a vplyvom častej komunikácie na sociálnych sieťach som sa na gramatiku vykašľal. Dokonca aj v týchto dňoch, počas ktorých pracujem ako copywriter, v bežnej komunikácii takmer nepoužívam čiarky, dĺžne, mäkčene, nezaoberám sa žiadnymi preklepmi a pokojne niekomu napíšem do chatu aj hrúbku.
Ak však píšete texty, ktoré musia mať hlavu a pätu (diplomovka, referát, prezentácia, texty na web, blogový článok, príspevok do novín), gramatickým chybám sa pochopiteľne musíte vyhnúť. Ak vyslovene naschvál nepoužijete zakázané slová z archívu Grammar Nazis, musíte dodržiavať gramatické pravidlá nášho ľubozvučného jazyka.
No. A práve tu sa dostávame ku kameňu úrazu. Gramatika je nepríjemná stará ježibaba. Tá slovenská má ešte aj vrodenú vlastnosť, ktorou dokáže pomýliť a zdeptať každého, kto sa ju snaží naučiť. Preto som sa rozhodol zozbierať 5 ciest, ktorými sa uberám v prípadoch zúfalstva a beznádeje nad čiarkou alebo iným gramatickým pravidlom.
1. Word ako úvodná kontrola
Sprevádza ma už od základnej školy. Písanie referátov na dejepis sa pretavilo až do písania záverečných prác na vysokej škole. To všetko s podporou kancelárskeho balíčku, ktorý všetci dôverne poznáme.
Neviem, ako pri iných kancelárskych balíčkoch, no Word vám celkom zodpovedne a dôveryhodne podčiarkne preklepy a hrúbky. Lenže, jeho veľkou nevýhodou je práve to, že ak napíšete slovo „vysávaače“, tak ho podčiarkne. Ak napíšete „vysávač“, tak ho nepodčiarkne, no vy ste zabudli pridať „e“ a z množného čísla máte jednotné. Preto musíte text aj napriek tomu dôsledne kontrolovať.
Alternatívou k Wordu je One Drive Online, ktorý všetkým majiteľom Windows 10 ponúka úložisko v Cloude a k tomu základné funkcie kancelárskeho balíka. Ak nemám pri sebe svoj notebook, využívam túto online verziu.
2. Google it!
Môj obľúbený nástroj. „Píše sa idylka s Y alebo I?“ Keď nemám istotu pri písaní nejakého slova, jednoducho ho zadám do Googlu. Nie je to síce relevantné (lebo na každej stránke môže byť slovo napísané inak), no vo väčšine prípadov mi vyhodí správne riešenie. Nezabúdajte však, že obsah na internete píšu ľudia (+ jeden latinský spisovateľ menom Lorem Ipsum) a aj oni to môžu napísať zle. Ak chcete zistiť, či sa píše „jedenkrát“ alebo „jeden krát“, na Google radšej zabudnite.
3. Nechajte to na profíkov
Tu už prichádza na scénu poctivejšie (alebo podstivejšie? Nie, len žartujem) googlenie. V prvom rade musím spomenúť jazykovú poradňu, v ktorej nachádzam takmer všetky odpovede. Často sú však napísané v jazyku, ktorý je aj pre mňa nezrozumiteľný a ani po prečítaní celého odseku (alebo odstavca?) o fungovaní nejakého gramatického pravidla mu nerozumiem.
V druhom prípade využívam skvelý gramatický e-book z dielne kolegýň, ktoré vytvorili tento skutočne použiteľný nástroj. Je stručný, prehľadný, jednoduchý na pochopenie a nájdete v ňom všetky možné aj nemožné gramatické príklady.
4. Nechajte to na profíkov, 2. časť
Aj keď v predchádzajúcich bodoch som spomenul aj 2 rozdielne nástroje alebo metódy kontroly gramatiky, tento bod som sa rozhodol vytvoriť ako jedinečný. Keď už naozaj neviem prísť na správnu odpoveď, spýtam sa kolegýň. Nemusia to byť len dievčatá z nášho copy oddelenia. Pokojne sa opýtam niekoho, kto je práve po ruke (fejsbukár, SEO projekťák). Veľa ľudí má s gramatikou a copywritingom skúsenosť a vedia vám dokonale poradiť. Ide (aspoň pre mňa) o najlepší spôsob opravy chýb v textoch.
Všetky vaše písané výstupy by si mal niekto prečítať. Pred zverejnením je dôležité odstrániť všetky neželané gramatické a štylistické prvky v textoch. A čo je najdôležitejšie? Štyri oči (alebo viac) vidia viac. Ak píšete článok niekoľko hodín, akúkoľvek chybu prehliadnete. Ak si ho po vás niekto prečíta, nájde ju takmer okamžite.
5. Odborné slová konzultujte s klientom
Nie, klienta sa pýtať nebudeme, to je predsa maximálne neprofesionálne. Touto piatou cestou však riešim slovíčka, na ktoré skutočne neviem nájsť odpoveď. Ide napríklad o slovo „dovybavenie“ alebo „sekcionálny“. Slová, ktoré významovo chápeme. Dokonca sa aj tvária, že sú správne napísané, no Word ich podčiarkuje a jazyková poradňa ich nepozná.
Vtedy pozriem na stránku/e-shop klienta. Ak takéto slovo používa a je s ním stotožnený, použijem ho. Ak som však podozrievavý (čo som), tak napíšem klientovi a spýtam sa ho, či je skutočne nutné použiť takéto slovo a či preň nemá ekvivalent, nakoľko toto slovo je gramaticky nevhodné.
Nedajte sa odstrašiť
Napriek týmto patáliám a mnohým iným nepríjemným drobnostiam, ktoré so sebou písanie prináša a ktoré spísala moja kolegyňa Lenka, je písanie zaujímavé a dá sa pri ňom zažiť veľa nezabudnuteľných chvíľ (stuhnuté zápästia, krivé prsty, ubolené oči, depresie z nedostatku kreativity a podobne). Ak vás písanie baví, pokračujte v ňom a neustále sa zlepšujte vo všetkých smeroch. Výsledok bude určite stáť za to!