4 veci, ktorými by mal začať deň každý account
Naša Managing Directorka Julka v nedávnom článku spomenula, že napísať kvalitný článok dokáže každý. 😃 Tak som sa toho chopil aj ja. Tento článok je síce môj prvý článok (v slovenskom jazyku), predtým som už ale napísal jeden počas štúdia v Británii (v anglickom jazyku). A fakt, že som maďarskej národnosti predsa nemôže ubrať na kvalite článku, to vie predsa každý. Toľko na odľahčenie. V článku od Jamesa Altuchera som čítal, že pri písaní mám byť funny a mám aj kradnúť, tak už mám obidve za sebou. Teraz už vážne k téme:
Accountovaniu sa venujem „dobrých” pár rokov. Prečo som použil úvodzovky, pochopí každý, kto sa v marketingovej sfére trošičku venoval accountovaniu. Tým chcem iba povedať, že robiť túto prácu môže byť niekedy náročné. Samozrejme, počas tejto práce má človek možnosť sa naučiť novým veciam a vie nazbierať cenné skúsenosti. Bla bla, toto bolo trošičku klišé, ale: V konečnom dôsledku sa dá hocijaká práca ľahko zvládnuť, ak veci robíte premyslene a máte svoj plán. Vždy som tvrdil, že teoreticky viem o accountovaní veľa, len prakticky nie všetko stihnem aplikovať. 🙂
V tomto článku som sa rozhodol podeliť o tie poznatky, ktoré používam a osvedčili sa mi.
1. Kontrola emailov
Nielen accounti, ale väčšina z nás začína svoj pracovný deň kontrolou emailov. Ja osobne kontrolujem maily ešte ráno v posteli, kým sa frajerka sprchuje (mohol som napísať, že sa pripravuje, to by ale pre čitateľov mužského pohlavia nebolo až také zaujímavé). Niekedy to stihnem až počas cesty do práce v MHD. Tento čas mi väčšinou stačí na to, aby som si prebehol maily (nenarážam na to, že by ženám trvala príprava dlho alebo že by MHD meškalo), odpísal na tie, ktoré nevyžadujú dlhé odpovede, vytvoril z nich rovno úlohy do Todoistu, alebo snooze-ol (posunul) tie, ktoré chcem vyriešiť neskôr.
Na to používam aplikáciu Inbox (od Gmailu), ale existujú aj ďalšie aplikácie ako Airmail a iné, ktoré umožňujú emaily snooze-núť. Prečo je snooze funkcionalita taká dôležitá? Lebo ti pomôže dosiahnuť Zero inbox viackrát denne, čiže mať prehľadnejšiu schránku, kde sa nebudeš strácať v mailoch.
Pri dennej kontrole mailov veľa ľudí zabúda na Spam (Junk) folder a vôbec ho nekontroluje (no dobre, okrem nášho CEO Juraja Saska). Keď ste account (alebo Juraj Sasko), tak by ste mali skontrolovať spam každý deň predtým, ako zavoláte klientovi s menšou výčitkou, prečo vám neodpisuje.
2. Kontrola kalendára
Kalendár je potrebné kontrolovať nielen za dnešný deň, ale aj za predošlý a nasledujúci deň. Tento bod nepotrebuje nejaké hlbšie vysvetlenie, je proste optimálne si kalendár prejsť ako prvý hneď ráno, prípadne, predchádzajúci večer. Nestačí sa spoliehať na automatické notifikácie, ktoré sú síce fajn, ale ja osobne dostávam také množstvo notifikácií, že som k tomu stihol vytvoriť dokonalú „notifikačnú“ slepotu.
3. Offline tooly
Väčšina z vás určite používa niektoré z nasledovných toolov: Todolist, Task manager, Kalendár, Maily (inak nazvané naše zdroje úloh).
Ja osobne používam všetky a, pochopiteľne, mám v tom občas menší chaos. Niekedy sa stane, že sa vám takto pozbiera niekoľko desiatok taskov na deň. Samozrejme, nie vždy sa dajú všetky splniť, preto je dôležité svoje úlohy filtrovať a určovať im priority. V tomto mi najviac vyhovuje jeden offline tool: poznámkovy blok (inspired by Kika). Na začiatku dňa si zapíšem iba tasky, ktoré chcem/musím v ten deň spraviť. Zvyšné si naplánujem na iné dni.
4. Delegovanie/deľba práce
Ak ste account, tak by ste v neposlednom rade nemali zabudnúť na to, že vy ste ten, čo rozdeľuje prácu ostatným kolegom (grafikom, programátorom, copywriterom a pod.). Ak ste pre nich nenaplánovali prácu na daný deň, tak by to mala byť jedna z prvých vecí, ktorú spravíte, po príchode do práce.
Vecí, ktoré by mal account spraviť cez deň, je určite viac. Toto sú ale tie, ktorými začínam svoj deň ja. Budem rád, ak som týmito radami niekomu pomohol alebo ho inšpiroval v lepšom zvládnutí pracovného dňa.
Takisto budem rád, keď mi napíšete do komentára, ako začínate svoj pracovný deň vy.