Syndrómom vyhorenia sú častejšie ohrození ľudia na tvorivých pozíciách, tí, čo pracujú pod stresom a tlakom. Ak takto vyzerá opis vašej pozície, zbystrite a prečítajte si, ako burnoutu predísť.

 

Ak nemáte čas si tento článok prečítať, vypočujte si ho na našom podcaste!

Spotify

Apple podcast

 

Ako rozpoznáte burnout?

Burnout je niekedy ťažké rozpoznať, neprejavuje sa tak očividne ako osýpky či angína. Odborníci sa však zhodujú, že pár spoločných znakov však má. Ak chcete zistiť, či ním netrpíte, odpovedzte si na tieto otázky:

  • Cítite sa vyčerpane?
  • Je vám takmer všetko srdečne ukradnuté?
  • Napriek únave neviete zaspať?
  • Alebo, naopak, spíte aj 12 hodín denne a únava neprechádza?
  • Ide to s vašou imunitou z kopca?
  • Nálady vám kolísajú niekde na pomedzí úzkosti a hnevu?
  • Trpíte depresiami?
  • Izolujete sa od ľudí?
  • Ste cynickí?
  • Je vaša produktivita mizivá?
  • Chýba vám motivácia?
  • Nič vás neteší?

Ak sa v tomto kolotoči nevábnych príznakov spoznávate, je načase z neho vystúpiť. Syndróm vyhorenia číha na ľudí pracujúcich v zdravotníctve či školstve, ale aj na tých, čo sa živia tvorivou prácou. Niekedy sa stáva, že človek sám už nie je schopný vyhorenie riešiť a potrebuje oporu, niekoho, kto by mu pomohol v ťažkých chvíľach.

Čo robiť, ak už prihorieva?

Ak premýšľate, ako z tej kôpky popola v sebe stvoriť fénixa, tu je niekoľko tipov:

Najlepší priateľ človeka

Kontakt so šteniatkami či mačiatkami má priam terapeutické účinky. Ak nemáte vlastného, navštívte miestny útulok a prejdite sa spolu.

Pohybom k endorfínom
Nemusíte chvátať po cvičky a úbor, pokiaľ bol pre vás telocvik nočnou morou. Môžete si zaplávať, vyraziť na túru či si ísť zatancovať. Nie je podstatné, aký druh pohybu si vyberiete, záleží na tom, aby vás to bavilo.

Prechádzky

Doprajte si niekoľko prechádzok počas dňa. Stačí vystúpiť cestou do práce o pár zastávok skôr alebo si zájsť na obed okľukou. Ak je to možné, zvoľte si trasu cez park. Zeleň a príroda majú blahodarný vplyv na skrúšenú myseľ.

Joga a meditácia

Ponaťahujte svoje stuhnuté telo, zhlboka dýchajte a užívajte si relax. Cvičiť sa dá v skupine či doma, joga je časovo a priestorovo nenáročná. Začnite deň pozdravom slnku a uvidíte, že mračná nad hlavou sa rozplynú.

Prečítajte sa k radosti

Poličky s knihami zvyčajne obsahujú tituly, ktoré sa roky chystáme prečítať, no akosi nie je kedy. Vyberte si knihu, na ktorú sa tešíte už dlho a doprajte si pred spaním rande s knihou.

Zbaľte kufre

Ak máte v pláne dovolenku o pol roka, no už teraz meliete z posledného, odmeňte sa aspoň predĺženým víkendom podľa vašich predstáv. Zrejme to neotočíte na Bali, no aj pobyt v horskom prostredí či kúpeľnom mestečku dokáže divy. Nezaťaží až tak rozpočet a späť sa vrátite uvoľnení.

Hudba lieči

Oprášte svoje staré hudobné lásky a započúvajte sa do albumov, ktoré ste kedysi vedeli naspamäť. Prípadne sa pozrite, kde vaša obľúbená kapela najbližšie koncertuje a eufória na seba nenechá dlho čakať. Ak nekoncertujú, spravte si koncert hoci aj v sprche, je tam dobrá akustika.

Vyspite sa doružova

Kedy ste naposledy boli o pol desiatej v posteli? Spánok pred polnocou je pritom taký osviežujúci. Dôležité je držať sa rovnakého času zaspávania a vstávania, ktorý by mal mať aspoň 8 hodín. Každý má však individuálnu potrebu spánku. Aká je tá vaša, viete zistiť ľahko tak, že si nenastavíte ráno budík a sami sa zobudíte, keď budete vyspatí dosýta.

Nerobte nič

Mnohí si vieme prispôsobiť kalendár kvôli potrebám celého sveta. Možno je načase vyhradiť si čas len pre seba. Zaprataný diár do posledného okienka od pondelka do nedele by umoril aj maratónca.

Trendom dnešnej doby je zaneprázdnenosť. Stihnúť 6 stretnutí, 50 e-mailov a 20 telefonátov ešte pred sobotňajším obedom nie je dôvodom na oslavu. Zaraďte do svojho harmonogramu čas, kedy nebudete robiť vôbec nič. Iba si vychutnávať svet okolo.

Technika šiestich stien zažne iskru v oku

Ak už je burnout súčasťou vášho života, zaveďte si rutinu a pravidlá. Pomôžete tak zlepšiť súčasnú situáciu, a zároveň sa chránite pred jej zopakovaním. Najlepším konceptom, s ktorým som sa doteraz stretla je technika od Maxa Kašparů. Jej pointa je starostlivosť o 6 stien, ktoré má každý z nás.

Keď sme spokojní, všetko ide, ako má, ľudia nám zvyknú vravieť, že priam žiarime, že máme iskru. Tak to je naše svetielko, metaforická sviečka. Táto sviečka, aby pekne horela, potrebuje závetrie, nech nám ju nesfúkne. Toto závetrie poskytuje 6 stien. Ak sa dokážete postarať o všetkých 6 stien, s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať život, ktorý si aj sami budete z času na čas závidieť.

Stena pred nami – to, na čo sa tešíme

Otvorte si diár a pozrite sa, čo vás čaká. Samé meetingy, povinnosti, trikrát preložený drink s kamošmi a dovolenka v nedohľadne?

Ak je aj pracovný týždeň plný rôznych povinností, doprajte si odmenu aspoň cez víkend. Vypnite si všetky budíky, doprajte si kráľovský spánok, výlet do prírody či rande s knihou, ktorú si chcete prečítať už mesiace. Každý deň sa tešte na nejakú maličkosť, materiálnu, či nemateriálnu.

Stena za nami – naša opora

Zvyčajne to býva naša rodina, polovička, trištvrtinka – skrátka človek, ktorý bez reptania spraví čajík, keď máme soplík a dovoláme sa mu aj o polnoci. Skutočnosť, že nás spája toto puto neberie ako trest, ale ako bežnú súčasť pekného života. Takýto vzťah si treba, samozrejme, pestovať, aby bol balans medzi tým, čo dostávame a dávame.

Stena vľavo – priatelia

Nie, nie je to tých 2500 priateľov zo sociálnych sietí. Je to pár ľudí. S nimi si vieme zanadávať na všetky krivdy sveta, s nimi nám môže od smiechu aj pľúca natrhnúť a ich nápady končia legendárnymi príhodami. Sú veľmi vzácni. Preto, ak ste ich dlhšie nevideli, prihoďte do hrnca o balík cestovín viac a zavolajte ich na obed či filmový večer.

Chandler Bing Reaction GIF - Find & Share on GIPHY

Stena vpravo – pracovný kolektív nad zlato

V práci väčšina z nás trávi približne 8 hodín denne, päťkrát do týždňa. V bdelom stave netrávime toľko času ani s rodinou, nech sa máme akokoľvek radi. Ak vám s končiacim víkendom klesá nálada a radšej by ste ohýbali v Afrike banány, než šli v pondelok do práce, zbystrite. V prípade, že vám pracovný kolektív nesadol, zmeňte oddelenie či firmu.

Aby sme pracovali s radosťou, je dôležité mať okolo seba ľudí do pohody a vyhovujúcu prácu. Čoraz častejšie sa stáva, že keď sú ľudia v práci nespokojní, je to buď náplňou, alebo ľuďmi. Ruku na srdce: stretli ste už človeka, ktorý by vám povedal, že dal príliš skoro výpoveď z práce, ktorá ho ubíjala?

Stena pod nami – cítiť sa dobre na mieste, kde sme

Niektorí ľudia majú životný štýl ultramaratónca, nie však v zmysle lásky k behu. Nonstop utekajú pred niečím a za niečím. Či už je to lepšia práca, lepšie bývanie, lepší partner či partnerka. Sú v neustálom polozbalenom a polovybalenom móde, pripravení vyraziť, akonáhle sa objaví niečo lákavejšie, než to, čo majú.

Je oslobodzujúce naplno si vychutnávať miesto, kde sme, užívať si jeho pozitíva. Niekedy sa tráva na susednej lúke javí zelenšia. No kým sa k nej splašene rozbehnete, prejdite sa naboso tou lúkou, kde ste práve teraz. Natrhajte si metaforickú kyticu a tešte sa z tejto chvíle a možno zistíte, že krajšej lúky niet.

Stena nad nami – nebeské zážitky

Sem spadajú všetky tie nehmatateľné a životne dôležité radosti, bez ktorých by to tu za veľa nestálo. Hudba, estetické pôžitky, kultúra, umenie, pravda, viera, láska a krása – všetko, pri čom naša duša pookreje.

Obľúbený song vie aj nanič deň zmeniť na párty a v príjemne zariadenom priestore sa nám oveľa lepšie existuje. Oprášte svoj fotoaparát, zájdite na výstavu či do divadla a vyzdobte si steny dielami, ktoré vám zdvihnú náladu za každého počasia.

Tak toto bolo tých 6 stien. Teraz sa pekne o ne starajte, prípadne sa pustite do renovácie. K burnoutu je lepšie pristupovať proaktívne a nie reaktívne, keď už zhorelo všetko, čo mohlo. Preto, ak vás obchádzajú príznaky vyhorenia a cítite sa vyčerpane, otvorte si diár a sebecky si rezervujte čas pre seba a ľudí, čo za to stoja.