„Budem môcť pracovať aj na diaľku?“ je jednou z prvých otázok, ktoré položíme potenciálnemu zamestnávateľovi. Remote work má svoje čaro a aj vo Visi sme mu mnohí prepadli. Odkiaľ sme už pracovali a aké máme zážitky?

To, čo pred pár rokmi vyzeralo ako letmý trend, sa dnes stáva bežnou realitou. Home office je jedným z najlepších benefitov, ktorý môže zamestnávateľ ponúknuť a pre ľudí je mimoriadne dôležitý. Pozrime si preto na začiatok niekoľko zaujímavých čísel:

  • 7,7/10. Takto ohodnotili svoju produktivitu pracujúci na diaľku podľa prieskumu poisťovne Canada Life. Naopak, keď títo ľudia pracovali v open space, ich priemerná pracovná produktivita sa prepadla na 6,5 bodov.
  • 70 % pracujúcich robí aspoň raz týždenne na diaľku na základe prieskumu švajčiarskej spoločnosti IWG.
  • 44. Toľko percent respondentov prieskumu And Co využíva pri práci na diaľku real time komunikačné nástroje, ako je napríklad Slack či Workplace by Facebook. 20 % respondentov sa spolieha na projektové softvéry ako Asana či Trello a video chat využíva 18 % opýtaných (Zoom, Hangouts). Vo Visibility využívame Hangouts, ako na chat, tak aj na videohovory.
  • Iba 16 % opýtaných sa sťažovalo na rozptyľovanie domáceho prostredia, zistila firma Buffer. Väčšej časti pracujúcich na diaľku (21 %) prekáža osamelosť a problémová komunikácia s kolegami.

Prácu na diaľku máme radi

Vo Visibility máme k dispozícii týždenne jeden home office. V roku 2017 sme ho dokopy využili 1564-krát, takže tento benefit máme naozaj v obľube. 🙂

Ak to ale naša práca dovoľuje, výnimočne môžeme požiadať aj o predĺžený HO, čiže odísť na druhý koniec sveta a robiť odtiaľ.

Spravila som preto malý prieskum, v rámci ktorého som svojim kolegom položila nasledujúce otázky:

  1. Odkiaľ si pracoval(a)?
  2. Ako dlho si robil(a) na diaľku?
  3. Čo sa ti páčilo na práci na diaľku?
  4. Naopak: čo sa ti nepáčilo?
  5. Máš nejaký vtipný príbeh, ktorý si zažil počas práce na diaľku?
  6. Vieš si predstaviť takto pracovať aj na dlhší čas, napríklad jeden rok?
  7. Prečo?
  8. Ak áno, kde by si chcel(a) robiť?
  9. Prečo práve tam?

Vybrala som 5 odpovedí:

Náš CEO Juraj je už ostrieľaný makač na diaľku. Na týždennej báze behá medzi Prahou a Bratislavou a každú chvíľu navštevuje nejakú konferenciu. 🙂 Najdlhšie pracoval na diaľku jeden mesiac, a to z Chorvátska, kde si najviac užíval voľnosť, kúpanie a zmenu prostredia.

Nepáčilo sa mu však, že sa nemohol osobne stretávať s ostatnými. Vtipnú situáciu zažil, keď mal viesť webinár, no miestny internet to neutiahol.

 

Napriek tomu by rád znova pracoval na diaľku. Tentokrát by odišiel do juhovýchodnej Ázie. Má ju rád a sú tam nízke náklady na život.

Miki pracoval pol roka z Prahy. Pochvaľuje si, že sa nemusel tak veľmi socializovať, a preto urobil viac za kratší čas. V Prahe mu nič nevadilo a určite by šiel preč aj na dlhšiu dobu. Mikiho najbližším cieľom bude Kolumbia, keďže práve tam vznikol jeho milovaný magický realizmus.

Katka je študentka, má preto špeciálny pracovný režim. Väčšinou pracuje z domu alebo miesta, kde sa práve nachádza – robila z každej dovolenky, z rôznych kútov Slovenska. Notebook nosí stále so sebou, takže urgentné veci rieši hoci aj z kaviarne. Najdlhšie bola preč 6 mesiacov, keď študovala v Zlíne.

Po dlhšej dobe sa však rada vracia do firmy, pretože jej chýba osobný kontakt. Nerada vybavuje veci mailom, nie vždy z neho dokáže vyčítať emóciu odosielateľa. V každom prípade, aj najbližšie rada pôjde tam, kam ju nohy zavedú.

Vladík pracoval pre Visi z mnohých kútov sveta – z Berlína, Prahy aj počas trojmesačnej cesty okolo juhovýchodnej Ázie. Neláka ho samotná práca na diaľku, ale objavovanie nových miest. Jedna vec je totiž sedieť v office a druhá sedieť na thajskej pláži, pri balijskej sopke alebo vo vietnamských horách a popritom pracovať.

Bezvýznamné plus pre Vladka je poslať fotku z horúcej pláže a pivkom v ruke, keď všetci ostatní sedia v mrazivej a zablatenej Bratislave. Ďakujeme, Vladko! 😀

Vladkovi favoriti na prácu na diaľku sú Hočiminovo mesto vo Vietname, Chiang Mai v Thajsku a čarovné Bali. Jednak majú dobré podmienky pre digitálnych nomádov, jednak by ich rád spoznal bližšie.

Monika využila dlhší HO počas dovolenky. Páčil sa jej napríklad prísun limonád a ovocných šalátov, ako aj možnosť zaplávať si cez obednú pauzu a krásne prostredie.

Paradoxne, na dovolenke si Monika často ani neuvedomila, že pracovná doba už dávno skončila. Chýbali jej spoločné obedy s kolegami a offline komunikácia. Raz jej dokonca vypršal certifikát na internú sieť – a riešiť to na diaľku bolo ako za trest.

Ďakujem svojim kolegom za ich odpovede. 🙂 Aké máte vy skúsenosti s prácou na diaľku? Budem rada, ak sa o ne podelíte v komentároch.