Nebuďte leniví. Vzdelávajte sa offline aj online
Vzdelávanie nikdy nebolo dostupnejšie. Dnes máte okolo seba stovky príležitostí na to, aby ste sa rozvíjali v tom, čo vás baví, a, navyše, bez veľkej námahy. Ktorých 11 tipov by ste mali určite od zajtra vyskúšať?
Na našom workshope Pivo po 5, ktorý prebehol minulý týždeň v stredu, som každému zo zúčastnených dala možnosť, aby napísali tip, ako sa vzdelávať vo voľnom čase. Ja som im za to sľúbila, že ich rady zhrniem do hotového článku. Za nápad vytvoriť spoločný článok ďakujem kolegovi Dávidovi. 🙂
Nesmierne sa teším, ako sa všetci pohotovo pustili do tejto úlohy. Sama som rozmýšľala nad tým, či sa budú dať tieto jedinečné myšlienky uchopiť do uceleného textu. Dali sa. Naozaj iba s drobnými úpravami. Tu je výsledok.
1. Učte sa od tých lepších z odboru
Existuje množstvo každodenných aktivít, ktoré robíte bežne napriek tomu, že sú neefektívne. Napríklad namiesto hodiny sledovania televízneho seriálu, z ktorého 50 % aj tak tvoria iba reklamy, by ste sa mohli venovať čítaniu článkov na internete o trendoch z oblasti, v ktorej pracujete.
Umožní vám to rozšíriť svoje obzory, obohatiť svoje know-how a možno tiež priniesť do vašej firmy nové postupy. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k povýšeniu alebo získaniu vytúženej práce. Naopak, rezignácia na pravidelné vzdelávanie vedie k stagnácii vašej osobnosti a postupnému vyhoreniu.
2. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí vás vedia niekam posunúť
Tentokrát to nemusia byť tí úplne top. Choďte von s kamarátmi, ktorí študujú či pracujú v zaujímavej oblasti a nechajte sa od nich poučiť.
3. Čítajte. Každú voľnú chvíľu
Nielen články na FB. Na internete nájdete elektronické knihy (tzv. e-booky). Tieto si môžete stiahnuť do vášho smartfónu na WiFine a čítať cestou domov v MHD. Ušetríte mobilné dáta, niečo nové sa dozviete a aj cesta vám rýchlejšie ujde.
Choďte do knižnice, kúpte si časopis, ktorý sa zaoberá vybranou témou. Keď máte voľnú chvíľu alebo čakáte na zastávke, vytiahnite knihu a čítajte. Uvidíte, že keď budete držať v ruke hmotný výtlačok, vezmete si z neho viac. Čítaním človek rozširuje nielen svoju slovnú zásobu, ale sa aj vzdeláva.
4. Staňte sa profíkom z YouTube videí
Popri klasických zdrojoch, ako sú knihy alebo časopisy, môžete využiť aj online vzdelávanie. Stačí mať zariadenie a pripojenie. Napríklad na YouTube nájdete kopec návodov, ako niečo urobiť. Potrebujete opraviť kvapkajúci vodovod alebo vymeniť žiarovku? Tip, ako poskladať za 5 sekúnd tričko? Online video návody často pomôžu.
5. Naučte sa hrať na klavíri
Na YouTube je tiež mnoho videí, ako sa naučiť hrať na hudobný nástroj. Zadajte do vyhľadávania názov vašej obľúbenej piesne a názov hudobného nástroja, na ktorom chcete hrať. Napríklad keď chcete hrať na klavíri, zadajte „taylor swift style piano“ a hneď vyskočí množstvo náučných videí.
Učenie je jednoduché. Kamera vo videu je natočená na klávesy a stačí len sledovať, ktorú klávesu stlačia a to isté opakovať. Takto sa dá ľahko naučiť pár pekných piesní. 🙂 S priateľmi si potom môžete spríjemniť večery pri vínku alebo si len tak zahrať pre radosť.
6. Zlepšite sa v prezentovaní pred ľuďmi
Chcete sa presadiť? V dnešnom svete veľmi cenná komodita. Zlepšovať svoje rečnícke a líderské zručnosti sa dá aj zadarmo. Stačí začať chodiť do klubu Toastmasters.
Je to organizácia zastrešujúca rečnícke kluby po celom svete. Vzdelávanie v rečníckych a organizačných zručnostiach prebieha pomocou dávania a prijímania spätnej väzby medzi členmi.
Neviete dávať spätnú väzbu? To vôbec nevadí. Vzdelávať môžete aj vy. Každý predsa vieme, ako na nás vystúpenie kolegu či kamaráta vplýva. Je vám trápne stáť pred ľuďmi? Optimizmus a podpora členov vám pomôžu trému prekonať. A toto všetko len za minimálny mesačný poplatok.
7. Navštevujte kurzy, prednášky, workshopy,…
V dnešnej dobre existuje veľa možností, stačí trochu hľadať na internete. Mnohé z týchto udalostí sa konajú pravidelne a sú zadarmo.
Medzi ne patria aj VISIBILITY eventy Pivo po 5, kde vám okrem chutného Heinekenu ponúkneme aj za hrsť informácií z online marketingu. Keď chcete budovať spoľahlivú značku, zíde sa vám byť tak trošku psychológom, poznať, ako funguje SEO, vedieť spravovať PPC kampane a neodradiť návštevníkov na blogu a sociálnych sieťach hneď na začiatku.
Aj keď niektoré z workshopov už prebehli, iné sú ešte len v príprave. Príďte k nám do VISIBILITY, pohodlne sa usaďte na tulivakoch a my sa o zvyšok postaráme. 🙂
8. Využite Google na bezplatné certifikáty
Ak vás zaujíma online marketing a chceli by ste sa v ňom presadiť, profesionálna certifikácia od Google by vám mohla otvoriť dvere k vysnenej kariére. Prestížne Google Partners certifikáty sú odborníkmi veľmi uznávané a pri pohovore vám vedia v životopise zažiariť ako hviezda na jasnom nebi.
Google Analytics či Google Ads certifikáty si môžete navyše urobiť úplne zadarmo! Stačí sa zaregistrovať na Google Partners stránke, naštudovať si priložené materiály a spraviť online skúšku.
9. Pokračujte ďalším kurzom
Možno to poznáte – študujete a pracujete vo svojom odbore, ktorý vás nie vždy baví a napĺňa. A za pracovným stolom snívate o tom, aké by bolo byť psychológom alebo záhradným architektom.
Presviedčate sa, že na ďalšie vzdelávanie nemáte popri rodine a povinnostiach čas. Podľa nás máte. Choďte na internet a nájdite si bezplatný online kurz. Zaberie pár hodín a možno vás posunie smerom, ktorý by ste nikdy nečakali.
10. Navštívte prírodné a kultúrne pamiatky
Skúste sa cez víkend vybrať so svojou rodinou napríklad do múzea, na hrad alebo do jaskyne. Okrem toho, že sa dozviete veľa nových a zaujímavých informácií, strávite voľný čas so svojimi blízkymi a prechádzkou urobíte aj niečo pre svoje zdravie.
11. Cestujte
Lebo nič iné vám do života nedá viac. Spoznávajte nových ľudí, nové kultúry, chute, jazyky… A samého seba!
Máte aj vy tipy, ako nezlenivieť? Doplňte náš zoznam o svoje postrehy. Pridajte sa na stranu aktívnych ľudí, ktorí si vzdelávaním vypĺňajú nielen voľné chvíľky, ale sa aj stávajú lepšími ľuďmi.
Do článku prispeli: Jozef Fischer, Róbert Sedlák, Klaudia Sedláková, Zuzana Varmusová, Zuzana Meravá, Adela Novotná, Miroslav Ort, Jana Branišová, Patrícia Romaníková.