Najčastejšie sa opakujúce chyby v článkoch (2. časť)
Keďže už nejaký ten rôčik píšem texty, pred mojím okom sa v nich neschovajú ani chyby. V prvej časti som písala o troch nedostatkoch, ktoré by v blogových článkoch nemali čo hľadať. V tejto časti sa pozriem na ďalšie tri.
Je pravdou, že dnes môže byť blogerom takmer každý. Nie je na to potrebný výučný list, vysokoškolské vzdelanie ani overená kópia maturitného vysvedčenia zo slovenčiny. Stačí si na WordPresse založiť stránku, začať písať a je to.
Na druhej strane, ak by všetci písali ako táto rozprávková dvojka majstrovala, asi by sme na internete čítali iba samé nepodarky. Preto som si povedala, že lepšie ako nasledovať pracovné nasadenie Pata a Mata, je spísať chyby, ktorým sa v online textoch vyvarovať. (Aj keď určite boli so svojím pracovným entuziazmom originálni.)
Dlllhočizné vety
„Čože som to ja za povrchného čitateľa”, vravím si často. Do konca sa mi podarí prečítať skutočne málo článkov. Text, ktorý dostane moju pozornosť, musí mať „gule“. Inak sa to napísať nedá. Je dynamický, pútavý a jeho slová sa kĺžu tak ľahko, ako korčule po ľade.
Atraktívnosti mu nepridávajú dlhočizné vety na niekoľko riadkov. Vtedy sa ľahkosť čítania spomaľuje a ak je týchto viet veľa, núti ma to až k jeho zavretiu. Aj keby mal pozlátený obsah a informácie v ňom by mi mohli zachrániť život. Som veru náročná.
Príklad
Pri budovaní spätných odkazov je cieľom dostať vašu stránku čo najvyššie v organických (neplatených) výsledkoch vyhľadávania na preferované vyhľadávané frázy, a tým zvýšiť relevantnú návštevnosť z organiky, ktorá býva najhodnotnejšia pre každý typ webu.
Kde je chyba?
Najprv si treba uvedomiť, že vo vete je 11 podstatných mien, čo jej výrazne uberá grády. Podstatné mená sú na rozdiel od slovies spomaľovačom. Sú presne také, ako spomaľovače na cestách – majú dôležitú funkciu, ale keď ich je veľa, začínajú byť skôr na škodu. Poďme teda vetu zjednodušiť.
Úprava
Viete, čo je cieľom pri budovaní spätných odkazov? Dostať vašu stránku čo najvyššie vo výsledkoch vyhľadávania na preferované kľúčové frázy. Zvýšite tým to najhodnotejšie – návštevnosť z organiky.
Môj tip
Po napísaní článku sa naň pozrite ešte raz a prejdite si všetky vety, ktoré vám bránia v plynulom čítaní. Nemôžete ich úplne vynechať? Nedali by sa rozdeliť na niekoľko kratších viet? Ak sú v nich nadbytočné slová, jednoducho ich vyhoďte. Zložité slovné spojenia nahraďte jednoduchšími synonymami.
Príliš zložité vyjadrovanie
Príklad
Akademickí odborníci publikovali v januári roku 2015 dokument interpretujúci výsledky skúmania dopadov dizajnu a komfortu kancelárskych priestorov na fyzické či psychické zdravie a pracovné nasadenie ľudí.
Kde je chyba?
Veta pôsobí zložito ako matematický algoritmus, preto je dobré ju zjednodušiť. V blogových článkoch je dôležité vyjadrovať sa jednoducho. Aj v prípade, že píšem odborný článok. Jednoduchosť písania totiž neznamená neodbornosť.
Úprava
Tím expertov z celého sveta vydal v januári 2015 štúdiu o vplyve pracovného prostredia na zdravie a pracovný výkon ľudí.
Zistila som, že ľudia, ktorí píšu zložito, chcú iba napchať čo najviac informácií a výrazov na malý kus pľacu. Preto zhusťujú a zhusťujú a namiesto odľahčených viet tlačia na pílu. Informácie sú potom vedľa seba natlačené ako cestujúci v autobuse počas rannej špičky. Nie je to nič príjemné. Pre čitateľov ani cestujúcich.
Môj tip
V prvom rade si uvedomte, že do jedného článku sa nedá schovať celá zemeguľa faktov. Ak máte na jazyku zložitejšie výrazy, používajte synonymický slovník. Vžite sa do role bežného čitateľa a hovorte k nemu ľudskou rečou. On internetom brázdi ako vietor po pahorkoch vrchov, a teda v momente vie byť na inom mieste.
I can’t do it
Posledná chyba nie je obsahová ani formálna. Ako by som ju nazvala – ide o chybu z nedostatku sebadôvery. A preto, ak mi niekto dopredu povie, že by nevedel napísať žiadny článok, tak sa nad tým len pousmejem. Potom má iste osobného asistenta, ktorý mu písal bakalárky, seminárky, maily, zaľúbené smsky či motivačné listy a životopisy.
Skutočne, myslím to vážne. Aj moja kolegyňa Lenka písala o tom, že kreativita je zručnosť a písanie je našou prirodzenou schopnosťou. U nás vo VISIBILITY sa už párkrát stalo, že ten, kto vôbec prvýkrát za život napísal súvislý dlhší text, sa stal autorom mesiaca.
Môj tip
Začať. Nakopnúť sa a písať. Nebáť sa poradiť s niekým skúsenejším. Je to easy. Ak by ste chceli získať inšpiráciu, na našom blogu jej nájdete dostatok. 🙂