Kreativita nie je dar, ale zručnosť. Tipy, ako podchytíte tú vašu
Niekto si myslí, že nie je kreatívny vôbec. Niekto musí byť každý deň. A ani jednému z nás to nejde vždy.
Pestovanie kreativity je často náročnejšie ako pestovanie kamélií. Čo je poriadna drina, ak by ste náhodou nevedeli. Náročné to je rovnako u tých, ktorí sa pýšia prívlastkom „kreatívni”, ako aj u tých, ktorí si myslia, že im kreativita nebola pribalená do vienka. Pravda je však tá, že kreatívni sme všetci. Niekto v písaní, v maľovaní, iný v matematike, biznise a iný napríklad aj v programovaní.
Spísala som pre vás zopár (aj mnou vyskúšaných) rád, ako v sebe svoju skrytú kreativitu nájdete a ako ju prinútite vystrčiť rožky. Nebojte sa, spolu ju z tej temnej nory, v ktorej sa skrýva, vyduríme, ako nás vydurili z domovov Pokémoni.
Chcete byť aj vy kreatívni? Tak čítajte a…
Vyspite sa na to (a relaxujte)
Salvador Dalí tvrdil, že jeho najlepšie nápady k nemu prišli v snoch. Čím ďalej, tým viac výskumov a neurovedcov sa zaoberá práve spojením relaxácie, spánku a ľudskej kreativity. Najnovšie výskumy dokonca tvrdia, že najkreatívnejší sme, keď spíme alebo keď jednoducho odpočívame. Nie nadarmo sa hovorí, že biela stena vie byť v niektorých situáciách to najfascinujúcejšie na svete.
Sami to určite dobre poznáte. Lámete si hlavu nad riešením nejakého problému, neviete, ako sa pohnúť ďalej s článkom. Zamestnajte hlavu niečím iným. Zahrajte si stolný futbal, sadnite si a dívajte sa na tú čistučkú bielu stenu. Relaxujte.
Práve, keď sa prestanete tuho zamýšľať a dožičíte svojmu mozgu odpočinok, vaša podvedomá kreativita sa nakopne a len tak sčista-jasna vám povie, ako ďalej. Pretože hoci vy už vedome nad problémom nepremýšľate, vaše podvedomie aj naďalej pracuje. Nestalo sa vám niekedy, že tesne predtým, ako ste zaspali, vo vás zrazu skrslo riešenie? Či nápad na článok?
A viete, čo by vtedy mohlo ešte pomôcť? Napríklad aj relaxačný kúpeľ. Čítajte ďalej.
Osprchujte sa na to
A myslím to vážne. Mnoho skvelých nápadov vzniklo práve v sprche. Nie je to žiadne šarlatánstvo, ale je to dokázané aj vedecky. Jedna z najuznávanejších vedkýň z oblasti neurológie, Alice Flaherty, tvrdí, že sa niet čo čudovať, že práve sprcha nás robí kreatívnymi. Je za tým chemická látka dopamín, ktorej sa výborne darí práve pod prúdom príjemnej teplej vody. Dopamín zvyšuje našu pozornosť, schopnosť učiť sa, zvedavosť, fantáziu a kreativitu. A sprcha ho živí tak, ako živí voda tie kamélie.
Problém je však ten, že hoci nám možno aj napadnú prevratné myšlienky v pokoji a samote sprchového kúta či vane, avšak len čo opustíme paru kúpeľne, často nás opustí aj ten geniálny nápad. Preto mnohí radia, aby sme so sebou stále nosili zápisník. Áno, máte pravdu, v sprche to asi nie je najlepší nápad.
Ale aj na to ľudia vymysleli riešenie. Môžu ním byť špeciálne vodoodolné poznámkové bloky do kúpeľne s názvom Aqua Notes. Rada by som vám povedala, že mi taký visí v kúpeľni, ale, žiaľ, zatiaľ nie. Rada si namýšľam, že ak by tam visel, určite by ste ma už poznali ako uznávanú autorku bestsellerov. Bez pochýb.
Najedzte sa na to
Moja obľúbená téma. „Ozajstným” zamestnancom ešte nie som príliš dlho. A každý deň bojujem s tým, ako (ne)zabiť moju kreativitu obedom. Výsledok?
Rezeň na obed: Zaspávam a kreatívnejší ako ja je aj umelý strom v našej kancelárii.
Šalát na obed: Sadnem si za svoj stôl a rozmýšľam, či listy na našom strome nie sú náhodou jedlé.
Čo vraj pomáha:
- orechy – podľa štúdie z roku 2011 vlašské orechy zlepšujú vaše kognitívne schopnosti a kreativitu,
- zelený čaj – je pravda, že zelený čaj nemá až toľko kofeínu ako káva, ale má iné účinky, ktoré vášmu telu prospievajú a podporuje aj vašu kreativitu,
- morské riasy – nemusíte ísť na žiadny lov do Chorvátska. Postačí suši. Ak ho máte radi. Morské riasy totiž obsahujú tyrozín, ktorý podnecuje premýšľanie a pomáha aj vašej kreativite,
- alkohol – v malých množstvách. Mnoho štúdií bolo zameraných práve na to, či alkohol prospieva kreativite. A mnoho z nich tvrdí, že naozaj áno. Veď vypili si radi aj takí géniovia ako napríklad Ernest Hemingway, Oscar Wilde, Charles Bukowski či Jack Kerouac a dnes sa o nich učíme v škole. Nezabúdajme však na jedno: Väčšina z nich boli alkoholici.
Veľmi rada by som vám povedala, ktorá z týchto štyroch vecí mi pomohla v nakopnutí mojej kreativity. Pravda je však tá, že na orechy mám miernu alergiu, zelený čaj nemám rada, dať si suši na obed v Bratislave je trocha priveľká frajerina a v práci sa predsa nepije.
Pospevujte si na to
Žiadna prevratná novinka. Hudba ľudí odjakživa inšpirovala. A vec sa má tak, že v kancelárii plnej ľudí sa dá niekedy len ťažko sústrediť a snažiť sa podchytiť vašu kreativitu. Pomôžu vám slúchadlá a hudba podľa vášho výberu. Je jedno, či budete blúdiť na Youtube, alebo si pustíte rovno playlist na Spotify, ktorý je vytvorený priamo na to, aby vaše tvorivé schopnosti nakopol. Čo vám vyhovuje.
Ja sa trocha ponižujúco priznám, že mojou slabosťou sú Disneyovky. Nič nenakopne moju kreativitu tak ako chlpatý Leví kráľ, zamrznutá Elza alebo odkysličená Ariel.
Uvarte si a prejdite sa
Varenie je ďalšou z mechanických činností, pri ktorých veľmi nepremýšľate. A to je pre vašu kreativitu výborné! Práve vtedy vás môže skvelý nápad prekvapiť ako hrudky v krupičnej kaši alebo zrazená smotana v sviečkovej. Verím však, že príjemnejšie.
A keď už budete mať plné bruško dobrôt, ktoré ste si ukuchtili, prejdite sa. Neľahnite si na gauč a nezaspite. Vyberte sa na prechádzku a dajte kreativite možnosť stretnúť vás na ceste. Výskumníci z uznávanej univerzity v Stanforde tvrdia, že kreatívne myslenie sa pri chôdzi zvýši až o 60 %. To stojí za skúšku, no nie? A ten obed je tiež lepšie skúsiť vychodiť, ako ho pekne nechať uložiť sa do tých partií, do ktorých si to práve neželáte.
Byť kreatívnym je namáhavé. Kreativitu nenájdete len tak vtedy, kedy by ste to najviac potrebovali. Ona sa objaví práve v tej sprche, keď máte konečne pokoj. Naučte sa predvídať, kedy vás môže prepadnúť a zapíšte si, čo vám našepkáva. A nezabudnite oddychovať! Byť pár minút denne leňochodom prospieva vašej tvorivosti.