outsourcingEkonomická kríza v spojení s novými trendami v podnikaní a systémových riešeniach priniesli na povrch aj tému outsourcingu rôznych súčastí komplexnejších projektov.

Outsourcing sa stáva aktuálnym a možným riešením hlavne v prípade, že by tak celý projekt vyšiel lacnejšie, bol by kvalitnejší alebo rýchlejšie dokončený. Toto všetko sú výhody, ktoré hovoria jasné áno v prospech outsourcingu. Ale nie je všetko zlato čo sa bliští a pri výbere spoločnosti alebo pracovníkov pre outsourcing treba byť obzvlášť opatrný.

Nie vždy sa totiž postupuje klasickým výberovým konaním či tendrom a hlavne pri menších projektoch by to bolo neúnosne zdĺhavé. Stále viac sa preto využívajú služby ako napríklad oDesk či Guru, ktoré slúžia na vyhľadávanie dodávateľov pre projekty a ich následné manažovanie cez internet.

Firma jednoducho zverejní zadanie projektu a čaká, kým pošlú svoje ponuky outsourcingové spoločnosti. Zdanlivo jednoduchý princíp a ceny za realizáciu projektu sú takmer určite oveľa nižšie ako by ste dostali u nás. Je tu však niekoľko ALE!

Či už sa bavíme o programátorských, SEO alebo iných IT projektoch, väčšina ponúk Vám príde od indických spoločností a práve v tom je problém, respektíve hneď niekoľko problémov:

  1. Vedia spraviť všetko
    O indických spoločnostiach je známa jedna vec a to, že nemajú problém s ničím a vedia urobiť úplne všetko. Teda presnejšie povedané, to Vám povedia len aby zákazku získali. Žiadna z Vašich požiadaviek nebude pre nich prekážkou, všetko sa bude dať ľahko urobiť.
  2. S časom nie je nikdy problém
    Na časové odhady si tiež treba dať pozor. Veľakrát sa totiž stane, že za účelom získania zákazky na Vašom projekte Vám firma odhadne realizáciu za zlomok času, aký to potom skutočne bude trvať.
  3. Cena je vždy minimálna
    Cena je častokrát jedným z hlavných faktorou pri rohodovaní a to Indovia vedia veľmi dobre. Nedajte sa preto obalamuniť príliš nízkymi cenovými odhadmi, ktoré nakoniec budú aj tak oveľa vyššie.

Ako sa teda vyhnúť možným problémom?

  1. Referencie
    Vždy sa presvedčte, že má daná spoločnosť dostatočné referencie a to nie len tie, ktoré Vám uvedú oni, ale hlavne odporúčania a hodnotenia od iných zákazníkov na Guru či oDesk.
  2. Konkrétne podmienky v dohode
    Žiaden projekt nezačnite bez podrobne vypracovanej dohody, ktorá by mala obsahovať okrem špecifikácie produktu aj platobné podmienky a tiež by mala riešiť rôzne situácie, ktoré by mohli vzniknúť, napríklad oneskorenie dodania, nedodanie, čiastočné dodanie či iné porušenie podmienok.
  3. Platba za výkon
    Nikdy neplatťe Indom vopred, ak to vyžadujú, tak naozaj iba malú čiastku z celkového rozpočtu. Najideálnejšie riešenie je platba až za odovzdaný a fungujúci projekt alebo čiastkové platby počas plynutia dohody za konkrétne výkony.

Outsourcovanie projektov mimo EU je veľmi lákavé hlavne kvôli cene, ale nie vždy sa oplatí čo sa kvality, spoľahlivosti a rýchlosti týka, preto treba dôkladne podobný zámer zvážiť. A treba si dať pozor aj na fakturáciu, pretože podľa nového zákona ste povinný zaplatiť aj DPH, ak fakturujete firme mimo Slovenska alebo mimo EU (dôležité hlavne pre momentálnych neplatičov DPH).