BiznisWeb.sk – recenzia CMS systému FLOX
Ani si nespomínam, či som písal reálnu recenziu na nejaký produkt alebo službu. Preto dopredu upozorňujem, že to nebude možno úplne štandardná recenzia. V každom prípade, rád by som povedal svoj názor na slovenský CMS systém FLOX pod značkou BiznisWeb.sk
Prečo som sa rozhodol napísať pár riadkov práve k tomuto CMS-ku? Ľudí, ktorí stoja za firmou IRISOFT, poznám a viem, že je to spoločnosť, ktorá naozaj žije webmi. Rozvoj BiznisWebu a jeho funkcionalít je ich hlavnou prioritou. S BiznisWebom spolupracujeme už dlhšie a myslím, že sa veľmi dobre produktovo dopĺňame, keďže naším hlavným zameraním je online marketing a ich je práve vývoj CMS systému FLOX.
Poďme teda rovno k veci. Na trhu existujú stovky rôznych CMS systémov, na ktorých viete postaviť svoj osobný či firemný web alebo e-shop. Niektoré sú voľne dostupné (napr. známy WordPress), ale vyžadujú si určitú znalosť webhostingu, nastavovania či základov programovania.
Druhú kategóriu tvoria CMS systémy robené na mieru klientovi – dodávateľ naprogramuje web a jeho backend systém presne podľa požiadaviek a potrieb klienta. No a potom tu máme tretiu kategóriu CMS systémov, kam spadá aj BiznisWeb, a teda SaaS (Software as a Service) riešenie, kde si webové riešenie v podstate dlhodobo prenajímate.
Na trhu existuje viac relevantných súperov, spomenul by som napríklad tieto:
- Shoptet
- Shopify
- Exitshop
- FastCentrik
- Shoptec
Je z čoho vyberať a každému odporúčam pozrieť si viac systémov. Väčšina z nich ponúka testovaciu verziu zadarmo, kde si môžete CMS „ohmatať“, zistiť, ako vám sedí či nesedí, a či spĺňa všetko z pohľadu funkcionality.
Predtým, než začnete
BiznisWeb poskytuje niekoľko základných balíčkov (cenové zvýhodnenia sú pri dlhších predplateniach):
K dispozícii je aj verzia zadarmo (demo verzia platených balíčkov je zadarmo na 15 + 15 dní), ktorá má prirodzene svoje obmedzenia z pohľadu funkcionality a počtu objednávok a produktov (10 produktov a 100 objednávok mesačne). Ak však začínate a idete na to postupne, možno je to fajn cesta, ako naštartovať eshop v podstate zadarmo.
Registrácia je na „dva kliky“ a pri zadarmo verzii si len vyberiete subdoménu pod doménou flox.sk.
Obrovskou výhodou BiznisWebu je jeho obsiahla sekcia s návodmi a FAQ, kde nájdete odpoveď na väčšinu prirodzených otázok ohľadom nastavovania a spravovania webu v systéme FLOX, ale aj k téme SEO či marketingu.
Tím BiznisWebu dokonca pripravuje novú obsahovú sekciu „slovník eshopara“, takže užitočných informácií tam pribudne ešte viac. Keď už sme pri obsahu, určite odporúčam aj ich blog, snažia sa neustále prichádzať s témami na podporu a inšpiráciu online podnikania. CEO firmy Peťo Polakovič dokonca napísal na tému podnikania aj ebook, ktorý si viete zadarmo stiahnuť.
Čo sa mi naozaj na systéme páči, je ich prepracovaná emailová komunikácia, alebo ak chcete, emailová automatizácia. Po otvorení účtu vám automaticky začnú chodiť emaily, ktorých cieľom nie je len získať vás ako platiaceho zákazníka, ale aj reálne pomôcť pri nastavovaní a rozvoji stránky:
CMS systém FLOX
V podstate všetko, čo nájdete v administrácii FLOXu je intuitívne. Žiadne programovanie, žiadne nastavovanie či zásahy do kódu.
Celé menu CMS-ka je rozdelené na:
- Stránky
- Produkty
- Objednávky
- Klienti
- Design
- Súbory
- Nastavenia
Veľmi nápomocné pre nových používateľov vedia byť postranné lišty naľavo, ktoré vás prevedú funkcionalitou systému, ako aj základnými SEO nastaveniami:
Keď už sme pri problematike SEO, tak prirodzene Flox ako krabicové riešenie má svoje nedostatky. Konkrétne sa na ne pozrel náš SEO špecialista Marcel Machovič:
„Na všetko pokročilejšie je potrebný zásah BiznisWebu. Je tam zopár SEO vecí, ktoré v administrácii nastaviť nejdú vôbec, ako napríklad štruktúra URL adries, plošné nastavenie niektorých meta tagov a podobne. Problém môže byť tiež s podnadpismi. Teda je to skôr problém tém, pretože všetky aktuálne ponúkané sú viac menej totožné. K tomu ešte ďalšie SEO drobnosti, ako napríklad nemožnosť generovať landing pages z filtrov jednotlivých produktov (generujú sa len dynamické URL adresy).“
Vytváranie obsahu a administrácia jednotlivých políčok na podstránkach je v podstate len spájanie predvytvorených blokov s rôznymi typmi a kategóriami obsahu:
Celkovo je teda práca v administrácii intuitívna. Ja som WordPressom odchovaný človek, takže pre mňa je nedostatok hlavne to, že neexistuje k FLOX-u nejaká databáza externých widgetov, ktorými by sa dal systém rozširovať. To, samozrejme, súvisí s veľkosťou trhu a systému ako takého.
Na druhej strane, obrovskou prednosťou systému BiznisWeb je to, že je slovenský. A teda umožňuje využitie všetkých klasických miestnych dopravcov, platobných brán či reklamných systémov (Etarget, sKlik, dokonca Lyoness).
—
Záver a zhrnutie
Nechcel som, aby tento článok (recenzia) pôsobil ako reklama. Už na úvod som spomenul, že s BiznisWebom spolupracujeme na partnerskej úrovni a je to preto, že sme si blízko hodnotami a že nám vzájomná spolupráca dáva aj obchodný zmysel. Na BiznisWebe sa mi páči to, že sú v ňom ľudia, ktorí svoju prácu robia s nadšením, čo sa odzrkadluje aj na podpore pre zákazníkov a aktivitách, ktoré pre svojich zákazníkov robia.
Aby sme ale BiznisWeb len neospevovali, CMS systém FLOX určite nie je pre všetkých a má svoje muchy. Je perfektný pre začínajúce stránky a stredne veľké eshopy. S rastom každej firmy však začínajú prichádzať rôzne individuálne požiadavky na systémy, procesy a tam môže užívateľ BiznisWebu naraziť.
Vo fronte majú kopec nových funkcionalít, ktoré držia krok s dobou a požiadavkou klientov, ale vždy to bude len „krabicový“ systém so všetkými svojimi výhodami (cena, rýchlosť, jednoduchosť) aj nevýhodami (nemožnosť prispôsobovať, externé možnosti napojenia, onpage SEO, neprístupnosť zdrojového kódu a pod.).
Ak s online podnikaním len začínate a pozeráte sa po vhodnom CMS systéme, tak odporúčam si otvoriť DEMO účty vo viacerých systémoch, aby ste zistili, čo vám viac vyhovuje nielen funkčne, ale aj z pohľadu logiky systému. BiznisWeb je super, ale nemusí byť ideálny pre každého. Ja ho odporúčam aspoň vyskúšať.