Ako si vylepšiť zákaznícke referencie na webe? Povieme si 5 tipov, ako na to, aby boli dôveryhodné a v očiach potenciálnych zákazníkov pôsobili nápomocne.

1. Nebojte sa negatívnych recenzií

Pôsobí prirodzene, ak si potenciálny zákazník pozerá recenzie daného produktu alebo služby a nevidí tam len 5 hviezdičiek z 5, ale občas nájde aj nejaké to negatívum. Nemusíte sa toho báť, aj negatívna odozva je spätná väzba, pomocou ktorej môžete produkt či službu neustále vylepšovať.

2. Placeholder vie naviesť

Druhý tip, ktorý by som v súvislosti s recenziami určite odporučil, je placeholder. Zákazník, ktorý u vás už nakúpil, vyplňuje recenziu. Príde mu formulár so spätnou väzbou, kde má vyplniť slovné hodnotenie alebo napísať plusy a mínusy služby. No často sa stáva, že toto políčko je prázdne a zákazník nemá šajnu, čo tam napísať. Keby sme doňho dopredu vpísali nápovedu, text, ktorý dokáže hodnotiacemu napomôcť, je možné, že spätnú väzbu rozvije.

Tiež ho vieme psychologicky nasmerovať k tomu, čo by od neho v odpovedi očakávame.

3. Hodnotenia od reálnych ľudí a stálych zákazníkov

Recenzie od nemenovaných ľudí, ktorých si nevieme overiť, či rôzne vyjadrenia pod nicknamami a prezývkami nepôsobia dôveryhodne.

Ak máte systém pre manažment spätnej väzby a zobrazovania recenzií a referencií na webe, snažte sa ho využiť. Pokiaľ s tým vaši zákazníci súhlasia, zobrazte ich fotky a celé mená.

Určite vždy pomáha to, keď ukazujete, ktorí z hodnotiacich sú vaši stáli zákazníci a ktorí zakúpili službu po prvýkrát. V očiach nových ľudí má väčšiu hodnotu stály zákazník, ten, ktorý je overený.

4. Obrázky a videá

Snažte sa recenzujúcich presvedčiť, aby použili autentické videá a fotky produktu, prípadne ich samých, ako ho využívajú. Je štatisticky dokázané, že recenzie, ktoré obsahujú video alebo obrázok, majú vyššiu mieru dôveryhodnosti u zákazníkov. Vizuálny vnemy sú veľmi silné aj vďaka sociálnym sieťam.

5. Reagujte na negatívne komentáre

Posledným bodom, ktorý uvediem je, že sa nebojte reakcií na negatívnu spätnú väzbu. Veľmi dobre pôsobí to, že daný e-shop a firma reaguje na negatívnu spätnú väzbu – že ju jednak zobrazuje, ale takisto, že na ňu reaguje, problémy a sťažnosti sa snaží nejakým spôsobom riešiť.

Ja si myslím, že v recenziách sa v dnešnej dobe skrýva potenciál. Veľké e-shopy to pochopili vďaka porovnávačom či vlastným systémom na správu recenzií. Menšie e-shopy veľakrát s manažmentom recenzií zaostávajú. Jednak nevyzývajú existujúcich klientov, aby im dali recenziu (za odmenu či výhodu pri ďalšom nákupe) a tiež recenzie nezobrazujú na relevantných produktových podstránkach.