BE VISIBLE! videoblog – #124 Ako šport pomáha marketingu krajiny
Organizácia športového podujatia prináša mnohé riziká. Málokto sa však zamyslí nad tým, aké benefity dokáže krajine priniesť. Šport sa dá totiž výborne využiť pri plánovaní marketingu. A nemusia to byť ani majstrovstvá sveta vo futbale.
Pri výbere tejto témy ma inšpirovali mnohé významné športové podujatia, ako majstrovstvá sveta vo futbale alebo Tour de France. Výrazne k tomu prispelo aj cestovanie po svete. Určite sa mnoho z vás stretlo v zahraničí s otázkou, odkiaľ sme. Pri odpovedi, že pochádzame zo Slovenska zistíme, že nás málokto registruje.
V lepšom prípade si našu krajinu asociujú s Československom. V tom horšom o ňom nič nevedia. Na rad tak prichádzajú športovci. Ak ide o futbalového fanúšika, ihneď si pri Slovensku spomenie na Martina Škrtela alebo Mareka Hamšíka. Ak je to fanúšik iného športu, automaticky mu pri Slovensku napadnú iní, známi športovci.
Vzorom nám môže byť Rusko
Aj preto sa šport dá preto výborne strategicky využiť pri plánovaní marketingu. Na tento fenomén sa môžeme pozerať dvomi spôsobmi. Prvým je organizácia športového podujatia a druhým úspešný reprezentácia v danom športe.
Dobrým príkladom môžu byť nedávne Majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku. Rusko totiž investovalo obrovské finančné prostriedky do marketingu tohto podujatia. Investícia sa vyplatila. Organizovanie svetových majstrovstiev vo futbale bolo pre nich najlepšie, čo mohli získať. Podľa mnohých meradiel boli totiž sledovanejšie ako olympijské hry.
Sledovali ich fanúšikovia aj nefanúšikovia. Obrazu Ruska vo svete pomohli obrovské finančné prostriedky investované do marketingu. Svoje urobil aj merchandising. Rusko organizáciu majstrovstiev sveta vo futbale marketingového hľadiska zvládlo. Veľa z prostriedkov totiž išlo do popularizácie tohto športu aj mimo Ruska.
Podujatia vyvolávajú emócie
Ďalším potenciálnym benefitom pre krajinu je výhra alebo obrovský úspech počas športového podujatia. To sa nevyhýba ani Slovensku. Budeme tu mať majstrovstvá sveta v hokeji, snažili sme sa o usporiadanie olympijských hier. Pre mnohých ľudí bola snaha zorganizovať toto podujatie utópia. Pre iných to boli premárnené finančné prostriedky obrovských rozmerov. Keď sa však na to pozrieme z marketingového pohľadu, tieto podujatia môžu predstavovať veľký boost z pohľadu návštevníkov.
Druhou stránkou mince sú úspechy reprezentácie alebo športovcov. Máme tu úspechy Petra Sagana v Tour de France, ktorý nimi nereprezentuje iba sám seba, ale celú krajinu.
Potom existuje rovina toho, kto sa týchto podujatí zúčastňuje. Dostávame sa do roviny účastníci vs. športovci vs. diváci. Začnime organizátormi.
Napríklad počas trvania olympiády sa na mieste konania nachádza obrovské množstvo odborníkov, ktorí sa zúčastňujú na prípravách a organizácii tohto športového podujatia. Potom tu máte samotných športovcov, ktorí sú nositeľmi informácií o tom, čo sa deje. Podujatie v nich vyvoláva nejakú emóciu, ktorú šíria ďalej.
Riešením sú menšinové športy
Treba povedať, že táto marketingová sila je obrovská. Dôkazom môžu byť úspešní športovci ako Ronaldo. Tieto hviezdy majú milióny, často dokonca desiatky miliónov sledovateľov na sociálnych sieťach. V prípade, že to vedia marketingovo využiť a daná krajina to vie nejakým spôsobom podchytiť, je to super.
A potom sú tu diváci, ktorí sa na športové podujatie dostanú prostredníctvom televíznych obrazoviek alebo sa tam dokonca ocitnú fyzicky. Pri tejto príležitosti sa dokážu dostať do úzkeho styku s danou krajinou. Vďaka organizácii rôznych marketingových aktivít, môžu cez sociálne siete šíriť meno o tomto podujatí a krajine, kde sa koná.
Tento úspech sa však nemusí týkať iba veľkých športových akcií. Je jasné, že malá krajina ako Slovensko nebude nikdy organizovať majstrovstvá sveta vo futbale. Inak je to v prípade menšinových športov, ako sú lakros. A to aj napriek tomu, že nie sú natoľko mediálne atraktívne…
Potrebujeme sponzoring úspešných
Otázka znie, či sa kompetentní pozerajú na tieto športy aj z marketingového hľadiska. Či sa snažia aktivovať divákov, návštevníkov a športovcov k tomu, aby tento marketing, najmä prostredníctvom sociálnych sietí, fungoval a imidž krajiny rástol.
Je potrebné vytvoriť koncept sponzoringu týchto športov a úspešných reprezentantov.
Či by sme nemali nastaviť marketingové rozpočty pri organizovaní športových podujatí.
Aby autori rozpočtu danej krajiny rátali s tým, že finančne nebudú podporovať samotnú organizáciu podujatia, ale podporia marketing a aktiváciu jednotlivých účastníkov (najmä športovcov a divákov), ktorí sú hlavnými nositeľmi tejto informácie.
Treba sa nad tým zamyslieť. Na svete totiž existuje niekoľko krajín, ktoré vedia túto situáciu dokonale využiť. Rovnako to spravili v spomínanom Rusku, kde naplno využili marketingový potenciál pri organizovaní futbalových majstrovstiev sveta.
Netreba však zabúdať, že oveľa viac finančných prostriedkov možno získať aj z organizácie menšinových podujatí. Kompetentní by sa mali zamyslieť, či sa s tým nedá viac pracovať. Mali by odpovedať na otázku, či sa im naozaj neoplatí podporiť marketing danej krajiny prostredníctvom športu, ktorý je v zásade veľmi populárny a veľakrát v sebe nesie pozitívne emócie. A to treba využiť.