V ďalšom pokračovaní videoblogu si povieme niečo o tom, prečo by ste mali toho robiť menej, ale o to kvalitnejšie.

Názov napovedá, že sme sa v rámci online marketingových aktivít a stratégií od roku 2000 niekam posunuli. Vtedy sa online marketing začal riešiť intenzívnejšie s príchodom prvých väčších e-shopov, s príchodom Googlu a rôznych reklamných systémov. Takže celý ekosystém marketingu sa nejakým spôsobom vyvíjal. Ja si spomínam na dobu, keď sa všetko robilo na kvantá.

Keď sa spravila stránka, tak existovali rôzne skripty na „kradnutie“ obsahu z internetu. Generovali sa stovky, tisícky, desiatky tisícov podstránok kvôli SEO. Nastavovalo sa čo najviac reklamných zostáv atď. Online aktivity sa robili na kvantá a nie na kvalitu.

Segmentácia, optimalizácia a personalizácia reklám

Druhá vec, ktorá sa nejako vyvíjala je to, že sa začala riešiť segmentácia, automatizácia a personalizácia online marketingu a reklám. V podstate to viedlo až do štádia, že namiesto toho, aby sa urobila jedna poriadna reklama, reklamná zostava alebo kreatíva, sa išlo veľmi úzko do detailu a začalo sa segmentovať až takým spôsobom, že reklamné aktivity bolo veľmi ťažké vyhodnocovať.

Pretože namiesto jednej reklamnej zostavy ste ich mali 20 a každá bola cielená na niekoho iného. Vo finále vám tá tabuľka s číslami síce niečo povedala, ale možno tá výpovedná hodnota nebola taká, ako by ste mali jednu silnú kampaň, z ktorej máte nejaké štatistické dáta, ktoré môžete vyhodnotiť.

Kvalita nad kvantitou

Ďalšia vec, nad ktorou by som sa zamyslel je kvalita vs. kvantita. My stále s našimi klientmi fungujeme na počty článkov a počty statusov na Facebooku, čo je nejaká prirodzená vec aj zo strany klienta. Keď za niečo platí, chce vedieť, koľko za to dostane.

Nejakým spôsobom sa to vyvinulo tak, že keď sa podpisovala zmluva alebo nadväzovala spolupráca s klientom, tak, či sa už bavíme o SEO a počte spätných odkazov, alebo tvorbe obsahu a počte článkov, alebo o Facebook komunikácii a počte statusov, vždy sa to snažilo nejako kvantifikovať.

Myslím si, že toto by nemalo byť do budúcnosti cieľom, malo by byť jedno, či spravíte 5 alebo 10 facebookových statusov. Ten zmysel by mal byť v niečom inom: aký efekt majú tie statusy, ktoré píšete? Možno že je lepšie sa zamyslieť nad tým, či robíte kvantitu alebo skôr ísť do kvality.

Využite čas efektívne

Ďalším bodom, nad ktorým by som sa zamyslel je, či tá efektivita času vs. efektivita kampane dávajú zmysel. Keď investujete čas napríklad do Google kampane a robíte 10 setov rôznych banerov, dáva to nejaký zmysel vzhľadom na rozpočet, čo tam míňate?

Samozrejme, že keď máte rozpočet 100 000 eur na kampaň, potom treba urobiť segmentáciu, treba urobiť rôzne kreatívy a A/B testing. Keď je ten rozpočet v stovkách alebo tisíckach, tak treba toho urobiť menej a investovať čas do jednej aktivity a nerobiť toľko segmentácií a aktivít.

Tvorte pre používateľov

Posledná vec, na ktorú sa musíme pozrieť je, či treba robiť články pre SEO alebo pre používateľov. Prešli sme si vývojom z pohľadu SEO. Najprv sa robili, ako som spomínal, automatizované články. Obsahu sa robilo veľa a bolo to hlavne kvôli vyhľadávačom.

Potom prišla éra content marketingu a koncepčnej tvorby obsahu so zameraním na používateľov. Aj to sa nejakým spôsobom vyvíja a nie je potrebné, aby ste tvorili každý deň alebo každý druhý deň nejaký článok. Radšej sa treba zamyslieť nad tým, či sa ten obsah, čo tam tvoríte, nedá nejako pospájať a radšej tomu venovať 2-3-krát viac času a vytvoriť kvalitný obsah.

Nemusí to byť vôbec článok, ale nejaká kombinácia grafiky, článkov, videa, e-booku, čohokoľvek. Postata je v tom, aby ste vytvorili jednu kvalitnú landing page pre používateľa. To bude mať v konečnom dôsledku význam aj pre SEO, a teda aj výrazné výhody pre vyhľadávač ako taký.

Ja by som to zhrnul, že ak chceme robiť skôr kvalitu na úkor kvantity, chceme toho robiť menej, ale naozaj kvalitnejšie pre používateľov. Zamyslite sa nad tým, koľko článkov v rámci content marketingu tvoríte, či sa to nedá nejakým spôsobom optimalizovať na vašom blogu alebo webe. Či nie je lepšie urobiť radšej menej článkov a zamyslieť sa nad dĺžkou a kvalitou spracovania.

Sústreďte svoje sily

Keď robíte SEO aktivity, zamyslite sa nad tým, koľko linkov a rôznych aktivít v súvislosti so SEO sa robí a či naozaj nie je lepšie investovať ten čas na jeden-dva kvalitné linky z nejakých partnerstiev namiesto toho, že budujete 10 – 20 linkov každý mesiac bez nejakého zmyslu. Keď sa bavíme o sociálnych sieťach, hlavne Facebooku a Instagrame, či je naozaj potrebné každý druhý deň vyprodukovať nejaký status, len aby tam bol. Nestačí mať radšej v jeden týždeň iba jeden jediný status? Taký, ktorý kvalitne odpromujete a investujete do kreatívy, do tej idey nejaký čas.

Keď robíte online kampane ako také, či už cez Google, či už klasické banerové, tak sa zamyslite na tým, či nie je lepšie menej kreatív, menej segmentácie, ale viacej sa nad tou kreatívou a cielením zamyslieť. Nie je to lepšie, ako keď vychrlíte 10 rôznych setov banerov a snažíte sa ich cieliť? Potom môže byť výsledok taký, že ten rozpočet sa nejakým spôsobom rozčlení a rozdrobí tak, že vo finále nemajú tie čísla nijakú výpovednú hodnotu a neviete si na základe toho urobiť nejaký záver o kvalite, resp. neefektivite tej kampane.

Hlavné posolstvo tohto videoblogu je, že nastal podľa mňa čas sa zamyslieť v rámci online marketingu, či sa toho nedá robiť menej, ale kvalitnejšie. Skúste začať u seba, analyzujte svoje online aktivity a pozrite sa na ne kritickým okom. Pevne verím, že to bude mať v budúcnosti efekt pre vás a vašich zákazníkov. Ja sa teším niekedy nabudúce, majte sa pekne.