Pri slove prezentácia niektorým zmrzne úsmev na tvári a niektorí sa naopak potešia. Príprave rôznych prezentácií sme sa nevyhli už na základnej škole. Je to dobrý spôsob, ako sa naučiť povedať svoj názor iným ľuďom. No problémom väčšiny z nás je, že sa prezentovať pred ľuďmi bojíme. Ale prečo?

Máme strach z toho, či publikum naša prezentácia zaujme, či ich nebudeme nudiť, či tam nenájdu nejakú chybu, alebo či sa nezakoktáme a nezasekneme. Tento strach je, myslím si, prirodzený, no môžeme sa s ním naučiť trochu bojovať. Zvládnuť pripraviť dobrú prezentáciu nemusí byť také ťažké. Závisí to od toho, ako sa k tomu postavíme.

Zlepšila som sa, lebo som chcela

Ešte na strednej škole som tvorbu prezentácie brala iba ako povinnosť. Niečo „natrieskať” alebo okopírovať do PowerPointu, prečítať to pred ľuďmi a známka v žiackej bola vybavená. Na vysokej škole to bolo trochu iné. Tam som tvorbu prezentácie začala brať vážnejšie. Najväčším problémom vždy bolo, že polovicu triedy po dvoch slidoch moja prezentácia už nezaujímala. A to sa mi nepáčilo. Preto som sa rozhodla, že s tým niečo urobím.

Začala som robiť prezentácie inak. Nielen z obsahového hľadiska, ale aj z toho môjho, osobného. Na prezentovanie by sme sa mali tešiť a užívať si to. Napísala som vám zopár svojich skromných rád, ako postupovať pri jej príprave:

Na čo nezabudnúť pri obsahu prezentácie?

  • Zaujmite širšiu verejnosť

Výber témy je naozaj dôležitý. Zamyslite sa nad tým, ktorá téma zaujme viacero ľudí. To, čo baví vás, nemusí zaujímať ostatných. No, samozrejme, získať si pozornosť ľudí môžete aj témou, ktorá im nič nehovorí. Vytiahnite z nej informácie, ktoré zaujmú širšie publikum – každý by si z nej mal niečo odniesť. Napríklad, keď mám vo firme pripraviť prezentáciu o tom, ako správne písať emaily, všimnem si pravopis kolegov v správach, ktoré mi posielajú. Takto zistím, kde robia najčastejšie chyby a riešim s nimi konkrétne problémy.

Taktiež sa predtým, ako začnem robiť prezentáciu, pýtam ľudí, čo by ich v danej téme zaujímalo, čo by potrebovali vedieť a podobne. Keď v prezentácii nájdu naozaj to, čo hľadali, bude to pre nich užitočné a budú vám vďační.

  • Buďte struční

Stačí písať v odrážkach, pretože dlhé vety každého iba unudia a znížia pozornosť. Vyberajte len podstatné a zaujímavé informácie a pri rozprávaní robte krátke prestávky. Ideálny čas prezentácie je približne do 20 minút. Príliš veľa informácií si poslucháč aj tak nedokáže zapamätať.

  • Čítajte knihu, nie prezentáciu

Nie je dobré napísať si prezentáciu od slova do slova a potom ju ľuďom iba prečítať. Prečítať si ju môžu aj sami a vôbec vás pri tom nepotrebujú. Ako som už spomenula vyššie, píšte v odrážkach a tieto informácie rozvite slovne. Poslucháči budú vidieť, že tému máte naozaj naštudovanú a rozumiete jej. Rozprávaním upriamite pozornosť na svoju osobu.

  • Urobte ju inak

Zmeňte základný font, pridajte jej farebnosť. Vložte do nej obrázky a videá (ale nie príliš dlhé). PowerPoint nie je jediný program, v ktorom sa dá vytvoriť prezentácia. Vyskúšajte napríklad Keynote, Drive, ale ak to chcete spraviť inak, ako ostatní, použite www.prezi.com. Môžete sa tu kreatívne vyžiť a pracovať s rôznymi efektmi. Vytvoríte si tam aj svoje portfólio, s ktorým odprezentujete svoje skúsenosti, napríklad na pracovnom pohovore.

Keď som robila prezentáciu o Ekvádore, nahrala som rozhovor s ľuďmi, ktorí tam žili, a priniesla som ručne vyrobené oblečenie od domorodcov. Všetci si oblečenie mohli pozrieť a vyskúšať, preto bola moja prezentácia niečím odlišná od ostatných. Ľudí taktiež zaujímajú čísla, napríklad výsledky výskumov alebo ankiet, preto je fajn ich pridať do prezentácie ako zaujímavosť.

prezentacia

 

  • Neprezentujte svoje gramatické chyby

Poriadne si skontrolujte gramatiku a štylistiku v texte. Najlepšie bude, ak dáte prezentáciu prečítať ešte ďalšej osobe, ktorá vás upozorní na chyby. Po sebe sa texty opravujú ťažko, preto sa vôbec nehanbím za to, keď po mne text ešte niekto skontroluje. Poproste niekoho aj o feedback a zistíte, čo sa mu na prezentácii páči alebo nepáči. Trochu usmernenia pred prezentovaním nie je na škodu.

  • Opakovanie je matka múdrosti

Vždy si prezentáciu vyskúšajte odprezentovať aj sami doma. Text a celá problematika sa vám lepšie zafixuje v pamäti a budete si viac istí. Najmä nestojte pred publikom ako vojak, radšej sa uvoľnite, prirodzene gestikulujte, hýbte a ukazujte rukami. Vyskúšajte si to aj pred zrkadlom.

Ak ste slabý rečník, zabodujte s obsahom, ak máte problém s obsahom, „vykecajte“ sa z toho.

Rady pre rečníkov aj „nerečníkov”. Ako to zvládnuť?

Pred začiatkom myslite pozitívne

Niekedy mám pred prezentáciou pocit, že niečo „pokašlem”, že neodpoviem na otázky správne alebo mi niekto niečo vytkne. Snažím sa ale vždy myslieť pozitívne a hovorím si, že to dopadne dobre. Viem, že aj keď do mňa niekto môže rypnúť, aj keď mi položí nečakanú otázku, zvládnem to s úsmevom a ochotne zareagujem. Jednoducho, inak to ani nemôže byť. Presvedčte aj vy sami seba.

man-273397_640

Od úvodu závisí veľa

Nadpis a uvedenie do problematiky hneď na začiatku nemôže chýbať. No to nestačí. Pri prvom kontakte s ľuďmi ich buď zaujmete, alebo nie. Vystupujte teda sebavedome a s nadšením, ukážte im, že s vami nebude nuda. Povedzte publiku, prečo ste si pripravili práve takú tému, načrtnite im, čo o nej poviete. Povedzte, prečo je užitočná a ako im môže pomôcť. A najmä, prineste do rozprávania aj humor. Každý nie je rodený vtipkár, ale keď sa uvoľníte a budete sami sebou, pôjde vám to.

Nezabudnite sa usmievať – s úsmevom ide všetko jednoduchšie.

Rečová chyba neprekáža

Vždy sa snažte rozprávať zrozumiteľne a nahlas, aby vás všetci počuli. Ak ráčkujete, máte sykavky alebo iný rečový problém, tiež môžete zvládnuť pripraviť dobrú prezentáciu. Nepozerajte sa na to z tej negatívnej stránky, ale z pozitívnej. Ak máte pocit, že ľudia sa priveľmi sústredia na vašu rečovú chybu, rozprávajte o nej a nehanbite sa za ňu. Spravte si z toho srandu a odľahčite situáciu. Ostatní to ocenia a nebudú sa o ňu viac zaujímať.

Prispôsobte jazyk svojmu publiku

Napríklad pred študentmi nemusíte pôsobiť distingvovane ako učiteľ. Dajte im najavo, že môžete komunikovať ako seberovní a budú k vám prístupnejší. Ani vo firme, v ktorej pracujete, nemusíte pri prezentácii pôsobiť stroho. Zapojte do témy aj kolegov a vytvorte si spoločnú diskusiu.

Nerozprávajte len vy

Dajte priestor na otázky počas prezentácie aj ostatným. Nie je slušné niekoho počas rozprávania prerušovať, ale myslím si, že ak sa vás chce niekto na niečo počas prezentovania spýtať, mali by ste mu to dovoliť. Nie je to predsa len o vás. Konverzujte, vzdelávajte, rozoberajte problematiku a nebráňte sa žiadnym otázkam. Buďte radi, ak niekto prejaví o tému záujem. Aj vy sami oslovte publikum, položte mu otázku alebo preň pripravte cvičenie.

Nemusíte byť vševed

V téme, ktorú rozoberáte, sa musíte vyznať, no nie ste vševed, preto nemajte obavy, ak by ste na niektorú z otázok publika nezodpovedali na 100 %. Ak od vás niekto chce informáciu, ktorú nepoznáte, povedzte mu, že ste sa zatiaľ s takýmto problémom nestretli, no určite to zistíte. Aj týmto vás ľudia nakopnú k tomu, aby ste sa zlepšovali. Posunie vás to vpred.

Odbúrajte stres jazykovými a hlasovými cvičeniami

Moderátori či redaktori v televízii a v rádiu sa pred vysielaním rozcvičujú. Nehovorím teraz o telocviku, ale o hlasových cvičeniach. Ak máte strach z toho, že sa zakoktáte, vyskúšajte tieto cvičenia. Opakujte niekoľkokrát za sebou nahlas:

tralalaléra tralalaléro

papapa-géna papapa-géno

mami baby mami baby

aouei aouei aouei

Môžete vyskúšať aj rôzne jazykolamy:

Naša rukavička je zo všetkých rukavičiek najvyrukavičkovanejšia.

Levy sa váľali dolu lávou do válova.

Pes spí, psy spia.

A posledný tip: ak rozprávate do mikrofónu a mľaskáte, položte si palec na spodnú časť brady (miesto pod jazykom) a stláčajte toto miesto. Vaša reč sa zlepší. Pomôže vám tiež, keď sa vyvarujete pitiu sladkých vôd tesne pred začiatkom prezentovania. Nahraďte ich čistou vodou.

Existuje viacero pomôcok, ako zlepšiť svoje prezentovanie. Dôležitá je najmä motivácia, preto dúfam, že ste niečo z nej objavili aj v tomto článku.