Počas roka sa zvykneme cítiť ako v jednom kolotoči. Popri práci a všetkých povinnostiach máme pocit, že nám chýba dostatok voľného času.

Pred dovolenkou nám často v hlave behá myšlienka, že po jej návrate na nás bude čakať nakopená práca a plná e-mailová schránka. Ako si skutočne užiť dovolenku a načerpať novú energiu?

Ak nechcete, aby vám na konci dovolenky ostal pocit, že potrebujete ísť rovno na ďalšiu, mali by ste prácu úplne z hlavy vyhodiť. Na to, aby ste si skutočne na dovolenke oddýchli, nestačí len fyzický oddych, ale najmä mentálny. Prečítajte si, aké kroky vám k tomu môžu pomôcť.

Dostatočne sa na dovolenku pripravte

Plánovanie vopred by vás malo upokojiť, aby ste nemysleli na to, čo všetko sa počas vašej neprítomnosti môže pokaziť a čo vás čaká po jej návrate.

Náš organizmus nedokáže len tak vypnúť či prepnúť zo stresu okamžite do dovolenkového módu. Pár dní pred dovolenkou je preto vhodné postupne zvoľniť tempo.

Ideálne si vyčleňte posledný pracovný týždeň na vybavenie neodkladných taskov. Nezabudnite odovzdať všetky potrebné informácie vašim kolegom, aby ste počas dovolenky nemuseli vybavovať telefonáty či e-maily.

Nemajte výčitky svedomia, ak vopred poprosíte kolegov, aby vás na dovolenke nekontaktovali, pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné.

Zaistite si zastupovanie

Prácu a povinnosti si so sebou brať netreba. Urgentné veci je najlepšie vyriešiť hneď ako je to možné a ostatné môžete delegovať na kolegov. Odporúčam si vždy dohodnúť zastupovanie, aby ste mali istotu, že veci, ktoré bude treba riešiť, budú riešené. Svojho zástupcu nezabudnite nabriefovať, aby vedel, čo je jeho úlohou. Tiež oznámte kolegom a klientom, na koho sa môžu počas vašej neprítomnosti obrátiť.

Nastavte si automatickú odpoveď

Automatickú odpoveď si môžete prednastaviť vo vašom e-maile. Prijímateľ tak do niekoľkých sekúnd po tom, čo vám e-mail odoslal, dostane informáciu o vašej neprítomnosti. Všetky podrobnosti, návod a príklady k automatickej odpovedi nájdete v článku Beriete si dovolenku? Vytvorte si v Gmaili automatickú odpoveď od mojej kolegyne Simony.

Vypnite si notifikácie v Gmaili

V prípade, že používate Gmail a jeho mobilnú aplikáciu, upozornenia dostávate okamžite a automaticky máte nutkanie na daný e-mail reagovať.

Ak však chcete vašu myseľ udržať na dovolenke, nemali by ste odbiehať naspäť k pracovným povinnostiam. Preto je najlepšou alternatívou tieto upozornenia vypnúť.

Plánujte dopredu

Aby ste sa vyhli stresu, skúste si čo najviac vecí, ktoré nechcete nechať na náhodu, naplánovať dopredu. Povedzte si, kedy najneskôr musíte odísť z domu, pozrite si dopredu spoje, zabezpečte si lístky, nakúpte si jedlo na cestu aj deň vopred. Určite sa vám zíde aj zoznam, aby ste na nič nezabudli.

Ako si oddýchnuť počas dovolenky?

Nikam sa neponáhľajte, skúste si spraviť menší plán, ktorý vám môže pomôcť vyhnúť sa stresovým situáciám.

Vyhnite sa podnetom, ktoré by vám mohli prácu pripomenúť

Ak skutočne nemusíte, neberte si notebook. Máte pracovný chat s kolegami? Vypnite si aj ten, aspoň na pár dní. Vyhýbajte sa konverzáciám o pracovných témach a pod.

Na prácu si vyhraďte presný čas

Ak už musíte pracovať, dopredu si povedzte, ktorý deň a v akom čase si vyhradíte priestor na e-mail či neodkladnú prácu.

Zamestnajte si myseľ

Neznamená to, že stále musíte niečo robiť. Ak však máte problém prestať myslieť na prácu, tasky a problémy, skúste rôzne aktivity. Či už to bude šport, stolové hry, prechádzky po meste, návštevy múzeí, čítanie knihy či sledovanie západu slnka.

Ak vás predsa len práca stále prenasleduje, naplánujte si postup, ako na takúto situáciu reagovať. Vytvorte si záchytný bod, na ktorý hneď pomyslíte, môže to byť miesto, ktoré vás očarilo, moment s blízkymi, hocičo, čo je dostatočne silné a vie vás to preniesť do daného momentu.

Skúste mindfulness

Skúste tiež využiť techniku mindfulness, teda vnímať okolie bez toho, aby ste ho posudzovali, skúste si užívať daný prítomný moment.

Koľko by si mal vziať človek voľných dní, aby dokázal vypnúť?

Na správne fungovanie potrebujeme vnímať samých seba. V prípade, že sa začnete cítiť unavene, treba sa zastaviť a uprednostniť samých seba pred prácou. Každý si oddýchne iným spôsobom a každému na poriadne zrelaxovanie treba iný čas. Nemusíte vôbec čakať na leto, aby ste si dopriali regeneráciu tela a hlavy. Relaxujte, oddychujte, choďte na wellness, zoberte si pár dní dovolenky, skrátka, doprajte si niečo príjemné a zmeňte vašu rutinu.

Nezabúdajte sa o seba starať po celý rok a doprajte si oddych kedykoľvek ho práve potrebujete. Uvidíte, že budete mať viac energie na prácu, pre seba a vašich blízkych.

Pomôže dovolenka predísť syndrómu vyhorenia?

Aby si váš mozog oddýchol, musíte ho vypnúť. Najlepšia prevencia pred vyhorením je rovnováha medzi súkromným a pracovným životom. 

Každý sme iný a na všetkých nemusí platiť jedna a tá istá metóda. Niektoré na vás môžu fungovať, zatiaľ čo iné nemusia. Dôležité je skúšať, až kým nenájdete to, čo vyhovuje vám.

Ak si neviete na seba nájsť čas počas bežných dní, jednou z možností je zobrať si dovolenku. Dôležité je, aby ste na nej neriešili pracovné záležitosti a veci, ktoré vás stresujú. Zvýšenú produkciu kortizolu, teda stresového hormónu, potrebujete dostať späť do úrovne normálu. 

Ak sa chcete dozvedieť viac o syndróme vyhorenia, môžete si o ňom prečítať v mojom článku Syndróm vyhorenia: Aké sú príznaky a ako mu predchádzať?, ktorý som dala dokopy s psychologičku Katarínou Hargašovou. 

Čo je to sabatikal a kto má naň nárok?

O sabatikale pravdepodobne napíšem samostatný článok. 😀 V skratke pár základných informácií.

Sabatikal je dlhšia pracovná pauza nad rámec bežnej dovolenky. Považuje sa hlavne za prevenciu proti vyhoreniu. Trvať môže od niekoľkých mesiacov až po rok, podľa potreby a v závislosti od dohody s vaším zamestnávateľom. Nemusí byť priamo ponúkaný ako benefit firmy, to však neznamená, že zamestnávateľ vašej požiadavke nebude otvorený.

Takúto možnosť čoraz častejšie využívajú zamestnanci, ktorých práca síce baví, no pociťujú, že uviazli v akejsi rutine, poprípade im dochádza energia na každodenné fungovanie. Počas dlhšieho voľna si potrebujú doplniť dôležité mentálne aj kreatívne zdroje či inšpirácie. Na rozdiel od klasickej dovolenky im sabatikal poskytuje priestor na regeneráciu fyzických a psychických síl, a často má daný účel, s akým má byť tento čas strávený. Zamestnanec tak nielenže „vypne“ od práce a stereotypu, ale získaný čas venuje sebarozvoju.

Nárok na sabatikal si nastavuje firma. Tiež si určuje vlastné podmienky jeho čerpania. Napríklad, koľko rokov musí mať zamestnanec odpracovaných, ako dlho môže sabatikal trvať, v akej lehote sa žiadosť musí vybaviť, či si odvody zamestnanec hradí sám alebo ich hradí firma, či je sabatikal platený alebo neplatený. Podmienky sa tak môžu diametrálne odlišovať.

Dovolenku si zaslúžite, tak na ňu choďte a zvoľnite tempo. Za užívanie si dovolenky či relax sa nemusíte cítiť previnilo. Práve naopak, voľný čas pre seba či vašich blízkych by ste mali využiť na maximum.