10 najčastejších chýb webcopywritera-amatéra
Napísať si text na firemný web alebo e-shop svojpomocne je lákavé. Je za tým vidina ušetrenia peňazí a pocit, že to musí byť celkom jednoduché, keď slohy zvládajú už žiaci ZŠ. Nie je to ale celkom tak. Aké chyby najčastejšie amatérski webcopywriteri robia? Ako sa im vyhnúť?
1. Skrývanie sa za pasív
Pasívne vety. Všeobjímajúci otec webového copywritingu. „Bolo urobené, produkt bol navrhnutý, plány sa schvaľujú, texty sa napíšu.“ Webový copywriting k pasívu láka. Autor má pocit, že nehovorí ku konkrétnemu človeku, ale k nejakej anonymnej sieti.
Realita je však presne opačná. Ak odrátame roboty vyhľadávačov, na „druhej strane“ si texty bude čítať vždy konkrétny človek. Prispôsobte text tomu, komu je určený, ale buďte osobní.
Zle: Produkt bol vytvorený, lebo…
Dobre: Vytvorili sme pre vás produkt, ktorý…
2. Strach z porušenia pravidiel
Už od základnej školy mali všetky slohové formy vlastné pravidlá. Všetko mimo nich bolo zlé. Dobrý webový copywriter sa ale nebojí z času na čas pravidlá porušiť. Dať jednoslovnú vetu či otázku tam, kam by iný dal čiarku. Prečo? Jednoduché. Prichytáva to oko čitateľa ako magnet železné piliny.
3. Snaha povedať všetko v jednom odseku
Na tento prehrešok existuje jednoduché pravidlo:
1 odsek = 1 myšlienka
Aj toto pravidlo sa dá vo vyššom záujme (viď. bod 2) porušiť, ale amatérsky copywriter spraví v 99 % prípadov lepšie, ak ho bude dodržiavať.
4. Básnické obraty úplne všade
Umenie je pekná vec. Keď sa ale objaví v popise mixéra alebo depilátora, nikto mu neuverí, akokoľvek „pekné“ bude. Preto používame krátke jednoduché slová a vety, vyhýbame sa metaforám.
5. Používanie reklamštiny a PRčlánkoviny
Nič nie je najjemnejšie, najlepšie ani najvoňavejšie. A hlavne, ale skutočne fakt nikdy, nekonštatujeme to, čo je zjavné.
Zle: Každý, kto niekedy pral, sa už stretol s tým, že mu došiel prací prášok.
Okrem zabratia pár bajtov diskového priestoru nemá takýto úvod do textu žiadny zmysel. Zmažte ho a začnite až druhou vetou.
6. Nedodávanie pocitu výnimočnosti
Keď má čitateľ pocit, že vie niečo prvý alebo že len on má k niečomu prístup, cíti sa lepšie. Ak mu už nemáte čo ponúknuť, musí sa cítiť lepšie (vzdelanejšie, osvietenejšie, …) po prečítaní textu.
Nepristupujte k čitateľovi ako k dobytku, snažte sa, aby si niečo odniesol, aj keď bude čítať popis trička.
7. Prehnané použitie záporov
Ak to nie je zámer, zápory nepoužívame. Nepôsobí to dobre. Však?
Zle: Nebuďte poslední!
Dobre: Buďte prví!
8. Písanie textov s klapkami na očiach
Dobrý webový copywriter píše texty s tým, že má v hlave celkový vizuál stránky. V spolupráci s grafikom a programátorom vie, kde text približne bude umiestnený, aký pri ňom bude obrázok a či bude mať nejaké pridané funkcie. Potom sa prípadne ladia detaily.
Zlý webový copywriter napíše texty do Wordu, ako final ich odošle ďalej a nestará sa.
9. Hard sell musí byť
Namiesto príkazov ako:
Kúp! Akcia! Zaručene najnižšia cena zaručene najlepšieho gauča!
dáme čitateľovi zbierku pre neho relevantných benefitov, ktoré ho v spolupráci s funkcionalitou stránky prevedú až k nákupnému rozhodnutiu či procesu. Tak, aby k nami vyžadovanému výsledku dospel vlastne sám.
10. Neosobná komunikácia s davmi
Neskúsení copywriteri majú tendenciu prihovárať sa v množnom čísle, oslovovať davy. Pri počítači (mobile, tablete, …) ale väčšinou nesedí 100 ľudí.
Preto hovoríme k jednotlivcovi, nebojíme sa vyjadriť emócie, budujeme vzťah.
Zle: POČÍTAČ S NAJNOVŠÍM PROCESOROM INTEL CORE i5 S 16 GIGAMI RAM A GRAFICKOU KARTOU GEFORCE 980. KUPUJTE HNEĎ TERAZ!
Dobre: Tento počítač sme vytvorili preto, aby dokázal bleskurýchle spracovať všetky úlohy. Technické detaily nájdeš v tabuľke nižšie a sme si istí, že ťa ohromia.
Upravuj fotky. Strihaj video. Hraj hry. Je to len na tebe.