BE VISIBLE! videoblog – #114 Top postrehy z marketing festivalu 2017
Pripravil som si pre vás zopár postrehov z Marketing Festivalu v Prahe. Snažil som sa vybrať drobnosti, ktoré mi najviac utkveli v pamäti. Pevne verím, že budú pre vás užitočné.
SEO netvoria iba organické výsledky
Úplne prvá vec, ktorú by som spomenul, bola prezentácia Randa Fishkina z nástroja Moz. Jej hlavnou ideou bolo, že SEO nie je iba o organických výsledkoch. Ukázal nám štatistiky, ktoré hovorili, že SEO tvoria na:
- 22 % obrázky,
- 3,6 % YouTube,
- 1,2 % Google Maps,
- 2,3 % Amazon.
Snažil sa ukázať, že SEO nie je len o vytváraní obsahových podstránok na našom webe a o snahe zaujať miesto. Keď chcete mať dobre urobené SEO a organické výsledky, tak by ste mali byť aktívni aj na iných platformách, ktoré majú priestor na Googli v rámci organických výsledkov.
Ak chcete zabodovať na Googli, držte sa silných domén
Rand Fishkin hovoril aj o tom, že ak sa chcete veľmi rýchlo dostať hore vo vyhľadávaní na Googli, tak zabudnite na vytváranie vlastného kvalitného webu. Sú tu iné domény, ktoré majú obrovskú autoritu. Keď na nich vytvoríte obsah, dostanete sa hore oveľa rýchlejšie.
Do tejto skupiny patria domény ako:
- Quora.com,
- LinkedIn.com,
- YouTube.com,
- Pinterest.com,
- Reddit.com,
- Slideshare.net.
Toto sú najautoritatívnejšie webové stránky, ktoré sú ideálne, ak sa potrebujete dostať vo vyhľadávaní rýchlo hore a nevadí vám, že nejaký obsah vytvoríte aj na cudzích stránkach a až následne sa budete snažiť dostať ľudí na svoj web.
Nespoliehajte sa slepo na prieskumy
Veľmi dobrú prezentáciu mala Kim Goodwin, ktorá sa venovala prieskumom. Mala zaujímavý pohľad na to, ako robiť „focus grupy“ a rôzne prieskumy pred tým, ako nasadíte nejakú kampaň alebo získate názor na produkt alebo službu od používateľov.
Poukazovala na to, aké situácie by mohli nastať, ak by sme sa rozhodovali čisto na základe prieskumov. Keď si zoberiete napríklad prezidentské prieskumy v Amerike, tak v nich sa uvádzala 71,4 % pravdepodobnosť, že vyhrá Hillary Clintonová.
Pravdepodobnosť výhry bola teda výrazne vyššia v prospech Hillary Clintonovej. Napriek tomu vyhral iný kandidát. Na jednej strane záleží na tom, ako sa k prieskumom postavíte a aké otázky kladiete ľuďom. Na druhej strane by ste mali používať sedliacky rozum a nezaložiť celú kampaň na tom, čo ľudia štatisticky povedia.
Stačí urobiť 6 až 20 pohovorov
Kim Goodwin hovorila aj o tom, že jej stačí v priemere 6 – 20 pohovorov, aby vnímala spoločné črty, problémy z riešenej témy. Platí to, či už sa ľudí pýta na názor na nejaký produkt, službu, alebo chce vedieť o zaužívaných zvykoch v určitej situácii.
Párkrát sme toto tvrdenie spomínali aj v rámci nášho Visibility blogu. Na to, aby ste odhalili zhruba 80 % chýb na vašom webe, vám stačí maximálne 10 používateľov a ich názor. Potom sa už začnú opakovať podobné názory a problémy.
Úspech (ne)jedného nonsensu
Prezentácie Joe Wadea a Bradley-ho Vinesa hovorila o tom, že niekedy by mohlo „ísť von“ aj to, čo vyzerá na prvý pohľad ako nonsens. Bavíme sa stále o oblasti reklamy a kreatívy.
Niekedy sa veľmi veľa brainstormuje, robíme rôzne prieskumy, ktoré môžu byť v konečnom dôsledku na škodu. Reklama môže ísť von aj bez toho, aby sme ju zdržovali a zväčšovali náklady na prípravy a podobne.
Napríklad Super Bowl mala raz reklamu, ktorá mala predtým veľmi negatívne názory používateľov. Napriek tomu sa dostala do sveta a bola to jedna z najúspešnejších kampaní Super Bowlu.
Existujú rôzne príklady na to, že niekedy sa naozaj zapodievame drobnosťami a robíme rôzne prieskumy na úkor toho, že tú vec máme dať von. Občas stačí použiť sedliacky rozum a spoľahnúť sa na to, že reklamy môže fungovať bez úmorných príprav.
Vzrastajúci úspech Ad Fraud
Veľmi sa mi páčila aj prezentácia Boba Hoffmana o tom, že Ad Fraud je väčší ako kedykoľvek predtým. To znamená, že keď nasadzujete kampane nie cez Google, ale cez rôzne platformy tretích strán, rôzne RTB siete atď., je tam taký obrovský ekosystém rôznych Adservingových platforiem a sprostredkovateľov, že peniaze sa v celom tom systéme strácajú.
Taktiež treba vziať do úvahy množstvo robotov, spiderov a rôznych systémov, ktoré sa snažia skresľovať štatistiky o impresiách, návštevnostiach stránok a pod. Nasadzovať reklamu v dnešnej dobe je veľké riziko práve z toho pohľadu, že z miliónu impresií, ktoré získate, môže byť polovica nejakým spôsobom zmanipulovaná.
Ďalším problémom je aj samotné meranie efektivity kampaní, pretože na jednej strane tu máme štatistiky, ktoré nám poskytuje Facebook, na druhej strane tu máme Google Analytics, možno nejaké meranie tretích strán. Keď si tieto čísla porovnáte, vo veľkej väčšine prípadov získate pomerne odlišné dáta. Takže je veľmi náročné sa podľa toho orientovať. Toto je obrovský problém dnešnej online reklamy.
Pozor na prehnané cielenia
Bob Hoffman takisto spomínal, že čím užšie cielite, tým viac je to na… Dnešní online marketéri sú posadnutí veľmi úzkym cielením a segmentáciou používateľov na veľmi úzke skupiny veľkosti pár desiatok ľudí. Prerozdeľujú rozpočty na čo najdrobnejšie a snažia sa to na úrovni tých malých „headsetov“ vyhodnocovať, ale niekedy to naozaj škodí. Niekedy je ten masový rozsah reklamy to najvýkonnejšie, čo môžete dostať.
Toto bolo hlavné posolstvo Boba Hoffmana. Vôbec nezatracoval segmentáciu a prerozdeľovanie rozpočtov, len má ten názor, že niekdy sa to preháňa a radšej by sa to malo investovať na masovejší zásah, ako ísť úplne do podrobností a vo finále aj tak z toho nič nemať.
Takže toto bolo zopár zaujímavých postrehov z Marketing Festivalu. Bolo tam toho, samozrejme, obrovské množstvo, celodenný program. Ak ste neboli, tak si zaplaťte alebo sa nejakým spôsobom dostaňte k záznamom. Budú k dispozícii na internete.
Z môjho pohľadu boli práve toto kľúčové momenty, ktoré som si zapamätal a pokladal som za dôležité podeliť sa s nimi aj týmto spôsobom.