BE VISIBLE! videoblog #111 – Čo ma o marketingu naučila prechádzka Prahou
Dnes vám poviem v krátkosti niečo o tom, čo som sa pri krátkej prechádzke Prahou naučil o marketingu, alebo možno aj online marketingu.
V Prahe žijem, takže veľakrát sa, prirodzene, dostanem do centra Prahy. Nedávno sme mali jednu zahraničnú návštevu, takže bol dôvod navyše, aby sme si znovu prešli štandardnú trasu Pražský hrad – centrum – Orloj. Všímal som si niektoré veci, ktoré by som si možno štandardne ani nevšimol. Sú to v podstate tri veci, ktoré ma naučili niečo reálne o marketingu.
Prvá lekcia
Hneď prvá vec sa nám stala, keď sme schádzali z Pražského hradu smerom do centra. Na jednom rohu bola prevádzka, kde predávali miešané drinky a k tomu mali vyprážané čipsy na paličkách. Na tom by asi nebolo nič zvláštne. Bol to proste normálny obchodík, kde niečo predávate pre turistov.
No pred tým podnikom sedeli traja, od seba nezávislí ľudia. Bol to starší pán, bola to mladá baba a ešte nejaká tretia osoba, ktorí tam sedeli na múriku. Všetci traja mali pri sebe nápoj z tohto podniku a zemiačiky na paličke v ruke. Najprv mi prišlo, že sú to náhodní ľudia, ktorí tam sedia a na niečo čakajú.
No keď som sa lepšie pozrel, tak som si všimol, že tí traja tam sedeli naschvál. Všetci traja mali pekne plný nápoj, ktorý bol viditeľný vedľa nich. Paličku držali v ruke tak, aby to všetci okoloidúci videli. To znamená, že to bol vyslovene nejaký „product placement“ alebo komparzisti reálne použití na to, aby si okoloidúci turisti všimli, že niekto tam niečo také má. Aby sa v podstate nechali inšpirovať k tomu, že aha, tu je podnik, kde niečo také predávajú a možno, že na to mám aj chuť a kúpim si to.
Toto je podľa mňa úplne krásny príklad toho, ako sa dá využiť reklama a marketing na to, aby ste v podstate na iných ľuďoch zistili, že niečo potrebujete a na niečo máte chuť. Keby to bolo schované v tom obchode, tak možno prejdete okolo a nič si nevšimnete. Možno by ste videli, že vo vnútri robia nejaké nápoje a čipsy.
No akonáhle vidíte okolo seba človeka, ktorý reálne túto vec má v rukách, tak vás to dokáže viac inšpirovať k tomu, aby ste si niečo kúpili. Ja si myslím, že im to veľmi dobre funguje, inak by tam tí komparzisti nesedeli, a dokonca traja.
Druhá vec, ktorú by som k tomu povedal, je, že sa naozaj ešte vyhrali aj s tým vekovým zložením. Bol tam starší pán, mladá baba, to znamená, že aj tí okoloidúci turisti sa vedeli viac vcítiť do tej konkrétnej persóny, ktorá im bola najbližšia. Takže podľa mňa to bol úplne krásny príklad toho, ako robiť nejaký podprahový marketing a reklamu. Rovnako sa sa dá možno využiť aj v tom prípade, ak máte nejaký e-shop, alebo robíte nejaké iné biznis aktivity.
Druhá lekcia
Inokedy sme sa znovu prechádzali v centre, veľmi blízko Staromestského námestia. Rôzne po Prahe postávajú chlapíci s hadmi na krkoch. Sú to veľké hady, ja sa v hadoch nevyznám. No ide o to, že turistov to, samozrejme, vždy zaujme, aspoň tých, ktorí sa neboja hadov. Tí, ktorí sú odvážnejší, tak prirodzene chcú nejakú fotku s hadom.
Ten biznismodel je pochopiteľný. Ak sa odfotíte s hadom, tak dáte nejaké všimné, z ktorého tí ľudia žijú. Čo ma na tomto zaujalo, je to, že nikde nemajú žiadnu ceduľku o tom, že si môžete urobiť fotku s hadom. Nikde nemajú nejakú stanovenú cenu, koľko im máte dať, že jedna fotka s hadom stojí jedno euro a podobne. Nič také tam nie je.
V podstate ich biznismodel je založený na tom, že tam majú toho hada. To znamená, majú nejaký „wow moment“ na ulici, ktorý mnohých ľudí zaujme. Okamžite v nich vyvolá nejaký pocit, nejaké emócie. V tom pocite, v tej emócii im ten človek zavesí hada na krk a už sa fotia.
Odplata za to prichádza až na koniec, po tej emocionálnej eufórii. Vtedy príde stretnutie s realitou, že „okej, teraz musím zaplatiť“. Samozrejme, vtedy už „zákazník“ asi neodmietne zaplatiť. Už vykonal nejakú aktivitu, veľmi ťažko sa z toho vykrúti.
Znovu krásny príklad toho, ako sa dá vtiahnuť do deja potenciálnych zákazníkov. Ako im dať niečo vyskúšať, ako v nich vyvolať pocit, že musia niečo vrátiť späť. Tento had je nádherný príklad takejto taktiky alebo reklamno-marketingovej aktivity.
Tretia lekcia
Pár rokov dozadu sme ešte ako študenti chodili do Prahy. Neskôr som, samozrejme, veľakrát chodil na rôzne stretnutia. Praha, hlavne to centrum sa veľmi výrazne vyvíja aj z pohľadu turizmu. Voľakedy ste si tam mohli kúpiť trdelník, bolo to veľmi populárne. Po česky, po „pražsky“ sa to nazýva „pražské trdlo“. Je to veľmi populárna pochúťka pre turistov, chodilo sa na to na Staromestské námestie.
Z trdla sa stal taký biznis, taká typická vec pre Prahu, že skoro na každom rohu máte nejaký stánok, nejaký obchod, kde ho predávajú. Už to nie je ale o tom, že tam niečo točia. To síce stále robia, ale už to majú pekne „zabalíčkované“. Presne ako v nejakom McDonalde, alebo niekde inde.
Pekne vidíte, že klasické trdlo vás stojí 70 korún, keď ho chcete s takou zmrzlinou, tak stojí 99 korún. Keď chcete balíček 2 trdlá a k tomu ešte nejakú šľahačku, tak vás to stojí 130 korún. To znamená, že aj túto príležitosť miestni obchodníci využili, podľa mňa, úplne perfektne. Zabalili produkt, ktorý predávajú, teda dávajú tým ľuďom možnosť porovnávať.
Už tam nemajú iba jednu vec na výber. Zákazníci si môžu pozrieť, v čom je najlepší pomer cena-výkon. Obchodníci sa naozaj vyhrajú so zobrazením toho produktu. Už to nie je len niečo, čo ten človek v podstate nepozná, ale už to tam pekne vidí na tabuli. Vidí, koľko to stojí, vie, čo to je. To znamená, je to reálny produkt, pohrali sa s tým packagingom, v podstate s tým, ako to predať potenciálnym zákazníkom.
Takže to je znovu krásny príklad toho, ako sa aj takáto úplne banálna vec na ulici vyvinula, ako sa to dá nejako obchodne uchopiť. Myslím si, že to veľmi dobre funguje. Dnes všetci turisti, okrem toho, že chcú ten trdelník vyskúšať, tak majú na výber aj trdelník plnený zmrzlinou a neviem ešte čím všetkým. Myslím si, že ten biznis s práve takouto banalitou je celkom dobrý a funguje to.
Takže to sú tri veci, ktoré som si všimol, keď som sa po Prahe prechádzal a ktoré si myslím, že z toho reálneho života majú veľa aplikovateľných vecí aj do nejakých obchodno-reklamno-marketingových aktivít – či už máte e-shop, alebo iný typ biznisu.
Pevne verím, že som vás v niečom inšpiroval, čo sa dá urobiť lepšie alebo inak a teším niekedy nabudúce. Majte sa pekne.