BE VISIBLE! videoblog #107 – Nepodceňujte persóny
Dnes sa hlásim z chorvátskeho Viru. Je to ostrov zhruba v strede Chorvátska. Som tu na dovolenke a keďže sme nechceli vynechať ani tentokrát čas pre náš videoblog, tak som sa rozhodol, že natočím videoblog aj odtiaľto. Je to možno menej profesionálne, trošku horší zvuk a nasvietenie, ale pevne verím, že informačná hodnota bude pre vás dostatočná. Téma tohto videoblogu mi napadla počas toho, ako som plánoval túto dovolenku.
Išli sme sem s rodinou a plánujeme tu stráviť niekoľko týždňov. Prvýkrát je to pre nás typ dovolenky, kedy sme sa vybrali niekam autom bez toho, aby sme mali zarezervovanú full servis dovolenku. Dohodli sme si tu len ubytovanie a v podstate všetky ostatné veci sme riešili či už pred dovolenkou, alebo počas nej. Téma je teda o persónach.
Persóny ako súčasť každej marketingovej stratégie
V rámci online marketingu aj my vo Visibility pripravujeme persóny. Súčasťou každej online marketingovej stratégie je vypracovať persóny, ktoré identifikujú vaše cieľové publikum a tých ľudí, ktorí sa v ňom nachádzajú. Úlohou persón je, aby ste ich lepšie spoznali z pohľadu toho, ako sa správajú, čo hľadajú, aké majú technické schopnosti atď. Všetko sa to však väčšinou robí na papieri.
Ten proces je väčšinou taký, že klient nám pošle nejaké podklady o tom, ako si predstavuje, že jeho klient vyzerá, pridáme si k tomu nejaké dáta napr. z Google Analytics alebo z Facebook stránky a snažíme sa vcítiť do kože potenciálneho klienta a vypracovať popis osoby, ktorá by mohla spadať do danej cieľovej skupiny.
Všetko je to ale bez nejakej reálnej skúsenosti. Keď som pripravoval túto dovolenku a keď sme sa na ňu chystali, tak som si uvedomil, že tých špecifických situácií môže byť naozaj veľmi veľmi veľa. Vy len ťažko od stola a bez toho, že by ste si zažili nejakú reálnu situáciu, zistíte, čo všetko ten klient rieši, akým spôsobom veci vyhľadáva, funguje, aké má otázky, s kým sa radí a pod.
Spoznajte vašich reálnych zákazníkov
Pointou tohto videoblogu má byť to, že keď naozaj myslíte identifikáciu vašich persón vážne a chcete sa stopercentne vcítiť do kože toho vášho zákazníka, tak by ste mali venovať nejaký čas a peniaze do toho, aby ste si buď našli reálnych zákazníkov a s nimi si prešli nejaký reálny nákupný cyklus, alebo iným spôsobom zistili, ako sa tí ľudia v reálnom prípade správajú.
Pretože ono to nie je len o tom, že ja hľadám dovolenku a chcem ísť do Chorvátska. Je to aj o tom, že zisťujem, aké sú podmienky, a to počnúc počasím až po to, ako sa sem dostanem, kde sú diaľnice, kde sa akým spôsobom platí, kde sú aké meny, čo si tu všetko viem kúpiť, aké sú tu náklady na život atď. Tých otázok je extrémne veľa. Niektoré riešim ešte priamo z domu, iné riešim už počas toho, ako som na ceste a v tom danom momente potrebujem niečo zistiť a sú aj veci a otázky, ktoré riešim až po mojom príchode.
Keď som sem prišiel a napr. som zistil, že by bolo možno fajn si kúpiť nejaký malý čln pre deti, tak po ceste zisťujem, kde si ten čln viem kúpiť. A toto sú všetko veci, ktoré neviete od toho stola, od papiera len tak zistiť, pretože vám ani nenapadnú. Vy neviete, čo ten človek reálne zažíva. Iné veci zažíva, keď ide s rodinou a s deťmi, iné zase, keď ide sám a s priateľmi. Tých vecí je tak strašne veľa, že naozaj je tomu potrebné venovať nejaký čas a nájsť si možno aj tých reálnych zákazníkov a prejsť si s nimi ten nákupný cyklus.
Základné chyby predajcov pri nákupnom procese
To isté som zažil pred nejakým časom, keď sme kupovali auto a bol som veľmi sklamaný aj zo správania sa predajcov áut, pretože mi bolo až divné, že ja prídem do predajne, vytipujem si nejaké auto, dám si vypracovať cenovú ponuku, a potom už k tomu nemám nijaký ďalší servis. Predajcovia sa mi už ani neozvú a je im v podstate jedno, či som si to auto kúpil u nich alebo niekde inde.
Je teda vidieť, že určité procesy v tom ich celom nákupnom procese nefungujú a toto môže byť celkom problém, pretože buď tí ľudia nemajú obsah, alebo dostatočné know-how, aby mi pomohli pri mojom nákupnom procese, alebo jednoducho nemajú pripravené scenáre nákupu a nevedia, čo ten človek môže chcieť, v akom štádiu hľadania je a čo by mu dali dať v tom jeho štádiu hľadania.
Pointa tohto videoblogu je naozaj investovať čas a peniaze do toho, aby ste zistili, čo tí vaši zákazníci reálne robia, aké veci riešia. Je to kľúčová vec, pretože, ak nebudete poznať vašich zákazníkov, ich možné problémy, s kým sa radia, koľko do toho investujú času, aké portály a vôbec, aké zdroje informácií využívajú, tak veľmi ťažko budete vedieť tvoriť obsah, nastavovať kampane, pripravovať produkt. Jednoducho pripraviť nejakú ucelenú a nielen online marketingovú stratégiu, ale celkovú marketingovú stratégiu, ktorá dokáže zachytiť tých ľudí, bude im vedieť pomôcť a vo finále im predať aj ten váš produkt alebo služby.
Toľko odo mňa v tomto videoblogu zo slnečného Chorvátska.