spam-facebookSPAM, SPAM, SPAM- štatistiky hovoria, že viac ako 90% všetkých poslaných emailov na internete sú SPAM, teda nevyžiadaná pošta. SPAM má však viacero podôb a drží krok s dobou, konkrétne s Facebookom.

Nedávno sme ukončili menšiu Facebook súťaž pre jedného klienta. V princípe mali ľudia uploadovať fotky na nástenku skupiny a hlasovať za ne spôsobom „páči sa mi“. Ten, koho fotka dostala najviac „Likes“ vyhral.

Navonok veľmi jednoduchý princíp, no ako sa neskôr ukázalo, manažment takejto súťaže dokáže zabrať dosť veľa času. Je to hlavne z toho dôvodu, že SPAM v rôznych podobách prenikol už aj na Facebook a zahlcuje ho nevyžiadanými kontami či príspevkami. Niektorí súťažiaci si totiž vytvorili falošné kontá, ktoré potom za nich hlasovali. A nejednalo sa iba o zopár hlasov, ale doslovne o stovky. A po celom svete je takýchto fiktívnych účtov určite milióny, preto pôsobia oficiálne čísla počtu užívateľov Facebooku trošku nedôveryhodne.

Druhá vlna spamu prišla z Ázia, väčšinou zo Singapuru, odkiaľ pribúdali nevyžiadané, častokrát komerčné príspevky priamo na nástenke skupiny. V praxy to teda pre admina súťaže vyzeralo tak, že každú chvílku sa musel prihlásiť a mazať príspevky spolu s kontami podozrivých členov. Pri počte asi 2000 reálnych užívateľov sa takýmto spôsobom ďalších 1000 muselo zmazať, aby mala súťaž zmysel a určitú úroveň.

Toto je len zopár príkladov toho, ako dokáže SPAM preniknúť aj do Facebooku, existujú samozrejme ďalšie ako napríklad fiktívne skupiny s rozosielaním pošty jej členom, či rôzne aplikácie, ktoré sa nainštalujú a užívateľ o tom pomaly ani nevie.