Ešte skôr, ako prejdeme k tomu, čo sme si pre vás na prvého apríla pripravili, je na mieste zodpovedať otázku – odkiaľ sa tu vôbec vzala tradícia prvoaprílových žartíkov?

1. apríl v starej Indii

Vedeli ste, že korene tohto dňa siahajú až do ďalekej Indie? Ešte v časoch starej Indie sa tu konali oslavy známe ako Huli. Išlo o veľkolepé karnevaly, počas ktorých museli ľudia plniť nezmyselné úlohy. Jednou z nich bolo napríklad obrátiť tok rieky.

Je zrejmé, že túto úlohu nik nesplnil, no o to ani nikomu nešlo. Pointou totiž bolo reagovať na úlohu vtipným spôsobom. Kto to nedokázal, stal sa bláznom osláv. Neskôr boli prvoaprílové žartíky populárne aj v starovekom Ríme, no v dôsledku neskorších vojen sa z nich zrejme upustilo.

Aprílový začiatok Nového roka

Prvý apríl sa stal populárnym o niekoľko stoviek rokov neskôr, presnejšie v 16. storočí. Zaujímavosťou je, že v mnohých krajinách sa za začiatok roka považoval práve 1. apríl. Až francúzsky kráľ Karol IX. to zmenil a Nový rok ustanovil na 1. Januára.

Obdarovať a rozveseliť

Pôvodný, aprílový úvod roka sa tiež spájal s tradíciou obdarúvania. Ak si ale myslíte, že išlo o šperky či dukáty, mýlite sa. Dary mali zväčša podobu potravín, pretože tie boli pre ľudí v tom čase najvzácnejšie. Napriek tomu, že sa neskôr začiatok roka oslavoval v januári, rozdávanie darov, hoci len symbolických, sa aj naďalej spájalo s aprílom.

Teraz to príde…

Nie, netvrdíme, že sme vám chceli urobiť exkurz do histórie prvoaprílových žartov. Potrebovali sme len určité množstvo textu a niekoľko obrázkov. Na čo?

Zadaj na klávesnici sekvenciu v uvedenom poradí a sleduj!

Ako sme to urobili?

Za všetkým je KONAMI kód, cheat, ktorý je použitý v mnohých hrách a po prvýkrát sa objavil v roku 1986 vo videohre Gradius. Dnes sa nachádza nielen v mnohých hrách, ale i v programoch a weboch. Kód je neoficiálne nazývaný aj ako „easter egg“ – ide o skrytú funkciu alebo vlastnosť počítačového programu. Väčšinou má ale podobu rôznych vtipov, grafických symbolov či animácií. Mnohí programátori i bežní internetoví užívatelia majú dokonca hľadanie týchto virtuálnych veľkonočných vajíčok ako koníček.

Nachystali ste dnes niekoho aj vy? Pokojne nám o tom napíšte 🙂