BE VISIBLE! videoblog #81 – Ako si spraviť checklist pri redizajne webu?
V dnešnom videoblogu sa dozviete, ako správne zabezpečiť redizajn webu, na ktoré veci treba určite myslieť. Pripravil som si pre vás jednoduchý checklist.
Ak nezabezpečíte niektorú z nasledujúcich vecí, dopady môžu byť pomerne veľké a môžete ich dlho odstraňovať.
URL redirect
Pri redizajne webu často dochádza k zmene štruktúry URL adries. Keď nahodíte novú stránku, ktorá má inak štruktúrované URL adresy, web vypadáva z indexu na Googli a nejakú dobu trvá, kým sa to napraví.
Nejde len o Google, ale aj o komfort používateľa. Ak klikne na stránku, ktorá neexistuje, dostáva sa niekde, kde nechcel, a odchádza z webu preč. Určite si teda spravte mapu adries, ktoré bude treba správne presmerovať.
Analytika a skripty
Často sa stáva, že na webe máte nahodené Google Analytics, Tag Manager alebo skripty, ktoré súvisia s Adwords, no a pri redizajne sa tieto skripty stratia. Sú síce prehodené v novej šablóne, ale nie sú nastavené správne.
Čo sa týka kódu aj meracieho nástroja, vždy si treba pozrieť, či sú všetky skripty správne nasadené, či tam niečo nie je nutné zmeniť.
Mali sme klienta, ktorý vytváral nový web. Nový Google Analytics kód mal nahodený len na časti webu, keďže bol dosť komplikovaný, skladal sa z niekoľkých častí. Až po roku sme zistili, že nie je nahodený všade, a to keď sme analyzovali meranie niektorých cieľov.
Nová vs. stará štruktúra
Súvisí to s redirectom URL adries, ktoré som spomínal v úvode. Nová štruktúra webu by mala byť navrhnutá tak, aby používatelia neboli zmätení a aby boli presmerovania logické.
404
Aj napriek tomu, že máte správne presmerované všetky stránky, môže sa stať, že sa začnú objavovať 404 (nenájdené stránky). Na sledovanie ich vývoja je dobrý Search Console. Ukáže nielen počet týchto stránok, ale aj to, ako sa vyvíjajú. Okrem toho zabezpečte, aby sa používateľ, ktorý príde na stránku 404, vedel odtiaľ dostať späť, napríklad na Home Page.
Cieľové URL v kampaniach
Či už vám bežia kampane na Facebooku, alebo v Adwords, máte tam vždy nejakú URL adresu, na ktorú sú vedené.
Problémom býva nedostatočná komunikácia medzi ľuďmi, ktorí spravujú redizajn webu a medzi tými, ktorí zabezpečujú kampane. Pri zlej komunikácii sa môže stať, že vám kampane bežia na stránkach, ktoré neexistujú. A teda ak máte aktivity mimo webu, treba na ne pri redizajne myslieť.
htaccess (no index)
Pri každom redizajne si kontrolujte súbor htaccess na serveri. V novej šablóne s htaccess súbore môže byť jednoduchý kód, ktorý hovorí o tom, aby Google vašu stránku neindexoval.
Stalo sa to aj nám pri redizajne časti webu. Všimli sme si to, keď začala klesať návštevnosť, Potom sa návštevnosť, samozrejme, obnovila.