Máte všetky potrebné nastavenia v Google Analytics? Podelíme sa s vami o päť z nich, ktoré klientom najčastejšie pri správe kampaní chýbajú.

Site Search

Funkcia Site Search sa týka webov, ktoré majú interné vyhľadávanie, či už kvôli prehľadnosti e-shopu, alebo kvôli efektívnejšiemu nájdeniu informácií v obsahovej štruktúre. Nastavenie Site Search zaberie naozaj len pár sekúnd. Čo potrebujete spraviť, je nastaviť v Google Analytics parameter, po ktorom sa v URL adrese zobrazí kľúčové slovo, ktoré ľudia hľadajú. Google Analytics to potom bude vedieť identifikovať.

Site Search vám umožní meranie hľadaných kľúčových slov, identifikuje, ako sa ľudia správajú pred hľadaním kľúčového slova aj po ňom a tiež vám predloží údaje o tom, či svoj cieľ vyhľadávania splnili.

Event Tracking (externý klik)

Event Trackings sa nastavujú na to, aby ste odmerali ciele, ktorí majú používatelia na webe splniť. Avšak nejde o priamo merateľný cieľ, ktorý vedie k tomu, aby sa zobrazila nejaká konkrétna podstránka, napríklad Thank you page po odoslaní formulára. Zisťuje štatistiku z pohybu na webe, akým je napríklad kliknutie na video.

Čo sa už robí menej, je nastavenie Event Trackingu na externé kliky. Nestrácajte zbytočne cenné dáta. Google Analytics vám klasicky zobrazí len to, že používateľ z vašej stránky odišiel. Z toho však neviete, kde odišiel, či podstránku úplne zatvoril alebo sa preklikol na nejakú inú stránku a ak áno, či to bol web vášho dodávateľa alebo partnerskej organizácie. Práve pomocou funkcie Event Tracking nastavenej na externé kliky budete skutočne vidieť, kam sa vaši návštevníci „stratili“.

Anotácie

Jednoduchá a účinná funkcia. Ak na marketingu pracuje veľa ľudí a stále pribúdajú zmeny, oplatí sa spozornieť pri tomto bode. Ku grafom v Google Analytics viete vpisovať poznámky, ktoré zavádzate. Môže ísť o akékoľvek zmeny – implementovanie novej funkcie na web, spustenie obsahu, PPC kampane či novej televíznej reklamy. Podľa dátumu anotácií budete vedieť spätne identifikovať, ktorá zmena mala vplyv na rozdiely v návštevnosti či na správanie používateľov.

Cost Import

Ak klient investuje aj peniaze pomimo Google kampaní, odporúčame mať všetky dáta a štatistiky priamo na jednom mieste. O tom je Cost Import, ktorý importuje do Google Analytics externé dáta, pri ktorých uvidíte reálnu návratnosť investície všetkých vašich online a offline marketingových nástrojov. Budete presne vedieť, koľko vás konkrétna marketingová aktivita stála.

Google Webmaster Tools

V rámci vyhodnocovania webovej analytiky je funkcionalita Google Webmaster Tools veľmi užitočná. Mnohí majitelia stránok tento nástroj poznajú, vedia, ako sa používa a aké má funkcie, no neriešia jeho prepojenie s Google Analytics. Vďaka tomuto prepojeniu sa dokážu niektoré užitočné informácie z Webmaster Tools zobrazovať priamo v Google Analytics. Ide o jednoduchý proces, ktorý vás stojí tak dva kliky. Avšak ak nie ste majiteľom účtu v Google Analytics, prepojenie týchto dvoch nástrojov môže byť o niečo náročnejšie a zložitejšie.