Online marketéri, webdizajnéri a grafici žijú zväčša vo svojej bubline. Pozerajú sa na všetky nové trendy z pohľadu grafiky, reklamy, snažia sa klientovi dodať top prácu, ktorá teraz fičí. No je to tak správne?

Prečo my ako marketéri, grafici a ľudia z reklamnej brandže nerobíme práve zlé veci? Pretože to dobré a zlé je naozaj relatívny pojem. K tomuto blogu ma inšpirovala nedávna návšteva Indie, kde som si čítal rôzne noviny, videl som reklamné plagáty, billboardy, televízne reklamy a podobne.

V podstate všetko, čo som videl, bolo z môjho pohľadu online marketéra zlé. Bolo tam veľa textov, gýčové obrázky, klišé slogany a rôzne špecialitky, ktoré by som nikdy klientovi nenavrhol. To ma podnietilo k zamysleniu. Čo je vlastne dobré alebo zlé?

Dobré alebo zlé neexistuje

Máme trendy či best practices, ktoré my ako marketéri a ľudia z reklamy ovládame. No treba sa vždy pozerať na skutočnú cieľovú skupinu, pretože realita o používateľoch na trhu môže byť úplne niekde inde.

Bublina sa vytvára veľmi jednoducho, vytvára sa z toho, že jednak žijeme v reklamnej komunite, takže vidíme často len tie najlepšie veci, ktoré vyhrali Zlaté Klince. Tie „zlé veci“ ostávajú nepovšimnuté a nepochopené.


Ďalšia rozdielnosť v pohľade na svet pochádza z toho, kde žijeme. Veľa ľudí žije práve v Bratislave a v okolí alebo v Prahe, alebo v iných mestách, kde je mentalita a zloženie obyvateľstva úplne iné ako na vidieku.

To je jedna z point na zamyslenie, že čo je vlastne realita na trhu? V analýze koncového používateľa treba ísť hlbšie a pozrieť sa, že čo naozaj ten človek chce. Nie je rozumné vidieť len to, čo chceme my. S tým súvisí otázka, že prečo sa snažíme robiť sexi a moderné weby.

Áno, občas príde aj klient, ktorého web je „zlý“. Po technickej stránke je to možno objektívnejšie, pretože napríklad nie je responzívny. To je, prirodzene, technologická prekážka, ktorú vieme racionálne pomenovať a odstrániť.

Potom máme vyslovene subjektívny pocit, či je ten web dobre nakreslený, či je moderný, či je dobre natextovaný. To už zachádzame práve do toho, čo je dobré a čo je zlé. Je naozaj ten preplnený web, kde je veľa textov, otázne obrázky a neprirodzení ľuďia z fotobanky, taký zlý? Či to je vo finále zlá alebo dobrá voľba, nám prezradia predsa až koncoví používatelia.

Viac je niekedy viac

Vraví sa, že menej je niekedy viac. Snažíme sa mať čisté vizuály, veľavravné slogany, menej textu a usilujeme sa aj o dobrú čitateľnosť. Práve návšteva Indie ma utvrdila v tom, že je medzi nami obrovské množstvo ľudí v globálnom meradle, ktorí sú zvyknutí na preplnené vizuály. Sú radi, keď je tam hŕba rôznych obrázkov, celé to bliká a svieti.

Umelecký dojem je vyslovene subjektívny. Pri tvorbe stránky či textov by som si teda dával pozor na to, že vo finále pre určitú cieľovú skupinu je naozaj viac občas viac. Vkladanie svojho subjektívneho pohľadu môže byť len na škodu.

Klišé slogany

Na Facebooku existuje obľúbená skupina, ktorá sa volá VÍCE NEŽ REKLAMA. Ľudia tam postujú všetky česko-slovenské, ale aj zahraničné príklady toho, kde použili slogan „viac ako“ niečo. Viac ako reklama, viac ako produkt a tak ďalej. Musím povedať, že tých inšpirácií je tam naozaj veľa.

Existuje obrovské množstvo firiem, ktoré nešli myšlienkovo hlbšie pri tvorbe sloganu a jednoducho si zobrali  prvú vec, ktorá im napadla. Tak vznikajú slogany typu „my sme viac ako stoly“. A toto používajú ako svoj slogan.

A teraz ja ako človek z online brandže sa nad tým pozastavujem, lebo mi to príde ako obrovské klišé. Tak ako aj všetkým členom tej skupiny. Všetci sa na tom bavia a postujú to tam preto, aby dali dokopy kurióznu kolekciu sloganov.

No máme tu obrovské množstvo ľudí, ktorí žijú v rôznych regiónoch. Videl som to na jednom klientovi, kde sme zobrali ich aktuálny slogan, ktorý je „viac ako niečo“ a porovnali sme ho so sloganmi, ktoré sme navrhli. Paradoxne, „viac ako“ rezonovalo v očiach bežných zákazníkov a zamestnancov oveľa výraznejšie ako tie ostatné slogany, ktoré sme navrhli my.

Tam sme dosť narazili na bariéru mainstreamu a bežného vnímania. Netreba sa silou-mocou snažiť o to najlepšie. Je dôležité si pripustiť, že OK, je to klišé, ale vo finále je pre klienta klišé slogan krok smerom ku koncovým používateľom.

Môžeme vymyslieť niečo kreatívne, na čo sme hrdí, čo sme vybrainstormovali, strávili sme na tom veľa času a má to hlbší zmysel. Je to zbytočné, ak to vo finále používateľ až tak veľmi nepochopí.

Naivné texty a príbehy

Veľakrát som sa stretol s tým, že rôzne beauty produkty a veci na chudnutie majú až naivné príbehy. Kúpila som si tento produkt, vážila som predtým 80 kg, 3 mesiace som ho brala a zrazu vážim už len 50. Vyslovene umelo vytvorený príbeh nejakej fiktívnej osoby.

Vám to príde ako naivná vec a neviete si predstaviť, ako tomu môže nejaký koncový používateľ uveriť. Testy dokazujú, že naozaj záleží práve od toho koncového používateľa. Vo finále to vie veľmi dobre fungovať.

Nehovorím teraz, že by ste mali nejakým spôsobom zavádzať používateľa alebo klienta. Alebo že by ste si mali vytvárať tie fiktívne príbehy. Ale že možno aj reálny príbeh poňatý v takom naivnom slova zmysle, vyslovene rozprávkovo, môže fungovať. A to oveľa viac ako veľmi kreatívne pretextované záležitosti, ktoré robil nejaký naozaj skúsený copywriter z brandže.

Takže toto je ďalší paradox reklamy a online reklamy ako takej. Máme bariéru koncových používateľov, ktorí žijú vo svojom svete. Práve tá naivita, klišé slogany a texty sú vo finále pre nich oveľa zaujímavejšie ako nejaké krásne natextované reklamné slogany.


A toto bolo úplne očividné práve v Indii, kde sa tá naivita pretavuje do všedného života. Vychádza to z bollywoodskych filmov, kde je to hlavne o romantike a príbehoch. A tí Indovia naozaj úprimne veria, že raz ich čaká takéto niečo v budúcnosti a pretavuje sa to aj do reklamných aktivít. Tá úprimná naivita a dôvera v to, že sa niečo zlepší, že niekde nájdu lásku a niečo výnimočné naozaj príde, to je vžité do ich životov a do vnímania okolia a aj do reklamy. Takže toľko k tomu, že to zlé a dobré je relatívne. A nie je až tak podstatné to, čo si my marketéri, myslíme o tom, ako by mali weby či reklamné slogany vyzerať.

V konečnom dôsledku je dôležité vnímať realitu na trhu. A nad ňou sa zamyslieť ako s klientom, tak aj s cieľovou skupinou.

Nesnažme sa za každú cenu robiť top trendy sexi veci, ktoré sú teraz najmodernejšie, pretože to vo finále môže uškodiť.