Prezidentské voľby 2014 na internete
Ako dopadli prezidentské voľby na internete? Prečítajte si našu analýzu štyroch najúspešnejších kandidátov z prvého kola – Roberta Fica, Andreja Kisku, Radoslava Procházku a Milana Kňažka.
Počet výsledkov vo vyhľadávači Google.sk
Najviac výsledkov na Google.sk sa vám zobrazí pri premiérovi Ficovi, čo nie je prekvapujúce. S veľkým odstupom za ním je druhý Andrej Kiska. Zaujímavé ale je, že podľa Google Trends sa Kiska začal viac zobrazovať v Google.sk až v júni 2012, pár mesiacov pred tým ako oficiálne oznámil kandidatúru. Hlavne v posledných mesiacoch vyhľadávanosť jeho mena prudko rástla.
Mesačná vyhľadávanosť vo vyhľadávači Google.sk
Mesačná vyhľadávanosť je priemerný počet vyhľadávaní, ktoré urobili užívatelia za posledný mesiac. Dáta sú dostupné v nástroji Google Keyword Planner. Aj tu bol najúspešnejší Robert Fico, ale rozdiely medzi kandidátmi boli menšie ako pri počte výsledkov.
Zmienky na internete
V tejto časti sme analyzovali, koľkokrát bolo meno kandidáta spomenuté na internete – na webových stránkach, v diskusiách alebo na sociálnych sieťach. Dáta pochádzajú z nástroja Moz Fresh Web Explorer.
Ani v tejto časti sa poradie nemenilo. Zaujímavý je vyrovnaný stav medzi Milanom Kňažkom a Radoslavom Procházkom, ktorý nakoniec získal vo voľbách o 8% viac.
Sociálne siete
Tu sa konečne poradie premiešalo a dominovali dvaja kandidáti – Andrej Kiska na Facebooku a Radoslav Procházka na Twitteri.
Twitter
Radoslav Procházka má dva účty – osobný a oficiálny. Počet followerov sme zrátali.
YouTube
Webové stránky kandidátov
V poslednej časti sme sa zamerali na porovnanie oficiálnych webových stránok kandidátov. Dáta pochádzajú z nástrojov Moz Open Site Explorer a Majestic SEO.
Najsilnejšiu doménu má Robert Fico. Z pohľadu vyhľadávača Google je najautoritatívnejšia (najväčšie metriky Domain Authority, Trust a Citation Flow). Smeruje na ňu aj najviac odkazov, aj keď väčšina z nich je z jedného zdroja – z oficiálnej stránky SMERu.
Moz Open Site Explorer
Majestic SEO
Vek stránky
Najstaršiu stránku má Andrej Kiska. Prvý obsah sa na nej objavil v októbri 2012. Rado Procházka ju spustil v júli 2013, Milan Kňažko v decembri 2013 a Robert Fico až v januári 2014.
Záver
Presné čísla o jednotlivých kandidátoch si môžete pozrieť v tejto tabuľke.