4 Najlepšie kontaktné pluginy pre WordPress stránku
Dnes môže mať web takmer „každý“. Môžu ho mať firmy, štátne inštitúcie, občianske združenia, blogeri či rôzni nadšenci o svojich koníčkoch. Web je v podstate komunikačný kanál, prostredníctvom ktorého môžeme komunikovať naše posolstvá celému svetu.
Vo väčšine prípadov by sme však chceli komunikovať s návštevníkmi nášho webu obojstranne. Chceme im dať možnosť poslať nám objednávky či rôzne otázky. K tomu však potrebujeme kontaktný formulár. V prípade WordPress webu sa na to často používajú pluginy. Keďže vo Visi máme WordPress radi, pripravili sme si pre vás krátke porovnanie najpoužívanejších pluginov pre tvorbu kontaktných formulárov.
Gravity Forms
WordPress plugin Gravity Forms patrí medzi najobľúbenejšie pluginy na tvorbu kontaktných formulárov. Dokonca aj veľká časť stiahnuteľných šablón pre WP ho podporuje ako jednu zo svojich funkcionalít. Avšak patrí aj medzi najdrahšie riešenia tohto typu. Cenu však vyvažuje celoročným supportom a množstvom funkcií, ktoré by stačili bezmála na celý článok.
Vybrané fukncionality pluginu Gravity Forms
- Viac-stránkové formuláre s ukazovateľom postupu vo vypĺňaní.
- Možnosť nastaviť maximálny počet vyplnení.
- Plánovač dostupnosti formulárov.
- Výpočet ceny.
- Tvorba prepracovaného objednávkového formuláru a prepočet v reálnom čase.
Gravity Forms patrí určite medzi najlepšie a najkomplexnejšie riešenia tvorby formulárov. Nájde svoje využitie pri súťažiach, e-shopoch či komplexnejších weboch. Ak však potrebujete iba jednoduchý kontaktný formulár, Gravity Forms nie je pre vás. Je zbytočne nákladný a komplexný.
Web: http://www.gravityforms.com
Cena: od 39 $/rok
Contact Form 7
Predchádzajúce riešenie bolo komplexné a platené. Plugin Contact Form 7 (CTF7) je presný opak. Ponúka jednoduché a efektívne riešenie, ktoré je zadarmo. Jeho nevýhodou je však trochu náročnejšia úprava formulárov pomocou tzv. „Shortcode“, ktoré vyzerajú napríklad takto: [text* your-name]. Takýmto spôsobom vytvoríte jednotlivé polia formuláru. Keď doplníte ešte niekoľko HTML značiek na oddeľovanie riadkov, máte jednoduchý, ale plnohodnotný formulár, ktorý na váš e-mail pošle vyplnené polia a návštevníkovi webu poďakuje za vyplnenie.
Okrem toho môžete vylepšiť funkcionalitu CTF7 stiahnutím niekoľkých pluginov:
- ReCaptcha – ochrana proti spamu.
- Flamngi – ukladanie formulárov do databázy.
- Postman – SMT mailer pre lepšiu doručiteľnosť.
- Bogo – tvorba multijazyčného formulára.
Web: https://contactform7.com/
Cena: zdarma
Ninja Kick: WordPress Contact Form Plugin
Tento plugin ide trochu inou cestou ako Contact Form 7 alebo Gravity Forms. Svojou komplexnosťou je niekde medzi nimi, no ponúka väčší dôraz na dizajn a štýl. Väčšinou tento formulár nie je umiestnený priamo v obsahu webu, ale sliduje akoby vedľa neho. To si môžete vyskúšať na tomto odkaze. Zaujímavé je prepojiť ho napríklad s mailchimpom. Nevýhoda tohto pluginu je v tom, že defaultne ponúka len málo typov polí a ak by ste chceli výber z viacerých možností, tak ho potrebujete skombinovať so spomínaným pluginom Contact Form 7.
Web: http://contactform.looks-awesome.com/?theme=flat&pos=left&bg=default
Cena: od 19 $
Mapped contact form pro WordPress
Na záver sme si nechali jeden špecifický WordPress plugin, ktorý je vhodný napríklad pre firmy s väčším počtom predajní. Pomocou tohto nástroja môžete skombinovať Google mapu (API č. 3) a kontaktný formulár. Návštevník webu uvidí na mape vašu predajňu. Vedľa nej je umiestnený pripináčik, na ktorý keď klikne tak sa mu zobrazí kontaktný formulár (ukážka). Takto môžete umožniť potenciálnemu zákazníkovi kontaktovať predajňu v blízkosti jeho bydliska.
Web: Odkaz
Cena: od 10 $
Samozrejme našlo by sa ešte mnoho ďalších riešení a pluginov, ktoré by sme mohli použiť. Toto je výber tých, ktoré sú pre nás najznámejšie. Preto budeme radi, ak sa v komentároch podelíte o svoje skúsenosti.