Dnešný svet je plný technológií, ktoré nám uľahčujú bežné činnosti, pomáhajú v podnikaní alebo ich potrebujeme v našej práci. Aktívne a efektívne využívanie týchto technológií si však niekedy vyžaduje aspoň základnú znalosť programovania. Ak podnikáte pomocou webovej stránky, tak už s mierne pokročilou znalosťou príslušných programovacích jazykov môžete svoj web aktívne spravovať a odpovedať tak na zmenu aktuálnych trendov.

Táto znalosť vám môže pomôcť v kariérnom rozvoji či zvýšiť efektivitu práce (napríklad používaním VBA pri práci s Excelom). Veľká časť podnikateľov potrebuje k svojej činnosti napríklad webovú stránku, či už je to šikovná malá podnikateľka, ktorá vyrába a predáva hand-made výrobky, alebo je to konzultačná agentúra. Práve preto by mohlo byť dobré naučiť sa aspoň základy programovania tej  technológie, ktorú práve potrebujeme.

Programovať sa môžeme naučiť pomocou kníh, tutoriálov alebo kurzov. Vieme však, že každému vyhovuje iný spôsob učenia. Ja patrím k ľudom, ktorí sa neradi učia z kníh a potrebujem dynamickejšie a interaktívnejšie prostredie. Preto by som sa rád podelil o tipy na niekoľko aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť získať základné znalosti z konkrétnych programovacích jazykov.

1. After Hours Programming

Táto stránka ponúka klasické konzervatívne tutoriály s celkom jednoduchým vysvetlením použitia a základov jazykov, ako je HTML, CSS, JS, PHP či Python. Okrem tohto tú nájdete aj pár viet o SEO, dizajne či usability webu.

2. Code Academy

Táto služba ponúka jednoduché rozhranie. Po zaregistrovaní (free) si vyberiete oblasť, ktorej by ste sa chceli venovať. Pomerne veľká časť je dostupná zadarmo a v prípade hlbšieho záujmu si môžete doplatiť prémiový obsah.  V každej kapitole vám podrobne vysvetlia každý krok a súčasne môžete vidieť, čo presne robí kód, ktorý píšete.

codeacademy

3. Code School

Služba Code School funguje na rovnakom princípe ako Code Academy, no ponúka slušné množstvo výukových video materiálov. Na druhej strane väčšina kapitol je prístupná len pre platiaceho zákazníka. V prípade, že sa rozhodnete vyskúšať práve Code School, tak vám odporúčam sekciu, ktorá sa venuje iOS programovaniu.

codeschool

4. Khan Academy

Veľa rodičov asi nedá dopustiť na Khan Academy, ktoré im už pár rokov dozadu ukázalo, ako jednoducho môžu naučiť svoje deti matematiku. Tam však možnosti tejto stránky začínajú. Rovnakým jednoduchým a hravým spôsobom sa tu môžete naučiť aj čo to o programovaní v JavaScripte.

khanacademy

5. Coursera

Verím, že túto stránku nemusím nikomu predstavovať. Coursera ponúka free kurzy všetkých druhov pre každého a snáď vo všetkých témach. Ak sa chcete naučiť nejaké to HTML, CSS či PHP, aby ste si vedeli aktívne upravovať svoj web, tak si len zadáte do vyhľadávania webstie a dostanete hneď niekoľko kurzov, z ktorých si môžete vyberať.

Väčšina kurzov má 3 úrovne prístupu. Môžete si zaplatiť balíček niekoľkých vzájomne nadväzujúcich kurzov za zvýhodnenú cenu, zaplatiť si prístup iba k danému kurzu alebo si vyberiete free verziu prístupu. Free verzie sa pri kurzoch trochu líšia v detailoch, avšak máte prístup k študijným materiálom.

Bez-názvu-1