Visi kvíz: Viete správne písať čiarky? Otestujte sa
Otestujte si svoje vedomosti o písaní čiarok v našom gramatickom kvíze.
Máte v hlave hlboko vryté, že pred spojkou „a“ sa čiarka nikdy nepíše? Omyl. Existujú prípady, keď sa čiarka píše aj pred „a“. Vyberte možnosť, kde chýba:
Správna odpoveď: Slovenčina má mnoho výnimiek, a preto je pre cudzincov jedným z najťažších jazykov. Zloženými spojkami „a teda“, „a preto“, „a tak“ vyjadrujeme dôsledkový vzťah, preto pred ne vždy píšeme čiarku.
V ktorej vete chýba čiarka?
Správna odpoveď: Buď sa naučíš tú gramatiku, alebo dopadneš ako analfabet. Pri vylučovacom spôsobe by sa pred každou druhou spojkou v týchto prípadoch mala písať čiarka.
V ktorej vete sa pred „alebo” píše čiarka?
Správna odpoveď: Či zajtra, alebo o rok – stanovený cieľ splním. Keď sa vo viacnásobnom vetnom člene opakuje zlučovacia spojka a uvádzajú sa ním možné varianty, čiarka sa pred druhou a každou ďalšou spojkou píše. To, že „či” začína vedľajšiu vetu spoznáte tak, že hlavná veta bez nej nedáva zmysel. Ako vo vete: Neviem, či sa ti to v živote zíde alebo nezíde, samotné „neviem” by nevypovedalo o ničom. Vtedy čiarku pred „alebo” nepíšte.
Vyberte vetu, v ktorej píšeme pred spojkou „ako” čiarku.
Správna odpoveď: Našiel spôsob, ako zvýšiť produktivitu. Ak spojka „ako” uvádza vedľajšiu vetu, čiarku píšeme. Ak stojí „ako” za hlavnou vetou samostatne a bez vedľajšej vety, čiarku nepíšeme. Platí to aj pre iné spojky (kde, prečo, ktorý, aký…).
V ktorej vete píšeme čiarku?
Správna odpoveď: Prednášam na firemných podujatiach, ako aj v školách. Čiarku pri spojeniach „tak – ako aj” a „ako – tak aj” píšeme.
Ak je vo vete viacero prídavných mien, kedy píšeme čiarku?
Správna odpoveď: Na lúke rástli červené, žlté i biele kvety. Čiarka sa píše, ak ide o viacnásobný prívlastok. Slová sú v priraďovacom, rovnocennom vzťahu.
V ktorom prípade chýba čiarka?
Správna odpoveď: Deti, vedomé si svojej chyby, sa ospravedlnili. Pri vyjadrení prívlastku za podmetom čiarku píšeme z oboch strán. Pri jeho vynechaní sa význam vety nemení.
V ktorom prípade sú čiarky použité SPRÁVNE?
Správna odpoveď: Od Bratislavy cez Liptov až po Košice. Pri použití „od – cez – po” čiarky nepíšeme.
Vyberte gramaticky správnu možnosť:
Správna odpoveď: Dobrý deň, pani Nováková, píšem Vám… Za pozdravom a oslovením vždy píšeme čiarku.
Gramaticky korektná možnosť je…
Správna odpoveď: Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. S pozdravom Kristína Zdvorilostné formuly na konci e-mailu sú znakom slušnosti a píšu sa dvoma spôsobmi. Za vetou dávame bodku, napríklad: Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. Ak použijeme len formulu S pozdravom, bodku ani čiarku za ňu nepíšeme.
Share your Results: